W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się różne wyroby z tzw. eko-skóry, takie jak choćby portfele, torebki, buty, meble czy rękawiczki. Skóra ekologiczna to nic innego jak derma, czyli tworzywo sztuczne wykonane z polichlorku winylu, ze sporym dodatkiem plastyfikatorów oraz właściwych barwników. Pod względem zarówno faktury, jak i koloru przypomina naturalną skórę, ale jest znacznie tańsza, więc wielu klientów decyduje się na produkty zrobione właśnie z niej. Materiał ten posiada kilka cennych zalet, które zostaną wymienione w dalszej części artykułu.
Główną zaletą wyrobów ze skóry ekologicznej jest oczywiście ich znacznie niższa cena w porównaniu z odpowiednikami wykonanymi ze skóry naturalnej. Są one chętnie kupowane zwłaszcza przez osoby potrzebujące wybranych elementów garderoby zaledwie na kilka wyjść (nie ma wówczas sensu wydawać znacznej sumy) albo w sytuacji, gdy posiadamy małe dzieci, które bardzo szybko wyrastają ze swoich ubrań, np. butów. Poza atrakcyjną ceną, eko-skóra odznacza się wyjątkowo dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, elastycznością, a także odpornością na wilgoć.
Nie można również nie wspomnieć o łatwości w utrzymaniu i braku konieczności konserwowania materiału (wystarczy co jakiś czas przemyć dany produkt ściereczką namoczoną w wodzie z dodatkiem płynu). Poza tym, skóra ekologiczna jest dostępna w szerokiej palecie kolorystycznej oraz bogatym wzornictwie, a także służy do wyrobu wielu ciekawych rzeczy. Mowa tutaj m.in. o portfelu męskim, damskiej torbie na ramię, eleganckich sofach do mieszkania czy wizytowym obuwiu (półbutach, kozakach itp.). Dla osób ceniących sobie ochronę środowiska nie bez znaczenia jest też fakt, że eko-skóra to materiał w pełni syntetyczny, a zatem jej produkcja nie ma żadnego związku z cierpieniem niewinnych zwierząt.