Jesteś tutaj
Home > Branża budowlana > Badania stosowane do określania stanu konstrukcji

Badania stosowane do określania stanu konstrukcji

Dobry stan konstrukcji gwarantuje ich bezpieczną eksploatację. Czasami uszkodzenia nie są widoczne na pierwszy rzut oka, dlatego tak ważne są regularne przeglądy. Jak jednak zajrzeć wgłąb materiału, by sprawdzić czy nie pojawiły się tam niebezpieczne uszkodzenia? Jeszcze do niedawna stosowano jedynie działania profilaktyczne, ponieważ gruntowne badanie wymagałoby zniszczenia budowli. Dziś na szczęście dostępne są tak zwane badania nieniszczące, które pozwalają nam dowiedzieć się o wiele więcej.

Najpopularniejsze testy

Zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione są badania ultrasoniczne. Wykorzystują one ultradźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, które są niesłyszalne dla ucha, jednak doskonale penetrują powierzchnię metali. Wnikają w głąb i odbijają się, wracając do urządzenia pomiarowego. Dlatego badaniami ultradźwiękowymi można bardzo dokładnie określić występowanie uszkodzeń oraz ich lokalizację wewnątrz elementu konstrukcyjnego. Następnie podejmuje się decyzję o jego wzmocnieniu lub wymianie.

Inne metody

Oprócz ultradźwięków powszechnie stosuje się także badanie wizualne. Tutaj można wykorzystać między innymi prześwietlanie za pomocą promieni rentgenowskich, co daje nam obraz wnętrza konstrukcji. Na tej podstawie można bardzo łatwo ocenić, czy wewnątrz nie zachodzą groźne dla trwałości procesy. Można stosować też metodę elektromagnetyczną, która również potrafi zaprezentować na urządzeniu dokładny przekrój wnętrza elementu. Dodatkowe informacje na temat tego typu testów znajdziemy na stronie http://www.ndtgorka.com.pl/badania-wizualne/.

Dodaj komentarz

trzynaście + 4 =

Top