W globalnym świecie rynek usług i produktów staje się coraz bardziej konkurencyjny. Przedsiębiorstwa rywalizują między sobą głównie ceną, ale duże znaczenie klienci przykładają również do jakości oferowanych dóbr. Aby połączyć jedno z drugim, konieczna jest optymalizacja procesów produkcji. Jak wiadomo wytwarzanie przedmiotów składa się z wielu elementów, które wspólnie doprowadzają do efektu końcowego, którym jest oferta sprzedażowa. Poszczególne działania firmy ulegają ciągłym zmianom na skutek wprowadzania nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Ich rozwiązania pozwalają obniżać koszty, zwiększać wydajność, a jednocześnie zachować wysokie standardy. Przynoszą przedsiębiorstwu wiele korzyści.
O harmonogramowaniu produkcji można pisać wiele, ale z całą pewnością jest to jeden z programów, który pozwala na optymalizację procesu produkcyjnego i sprawną kontrolę wykonywanych zleceń. Polega ono na automatycznym rozdzielaniu zadań do wykonania na podstawie kompetencji, terminu realizacji, czy ustalonych reguł planistycznych. Efektem tych działań jest informacja o ostatecznych terminach rozpoczęcia i zakończenia produkcji.
Pojęcie harmonogramowania ma zatem wiele wspólnego z szeregowaniem zadań. Pozwala na skuteczne wykorzystanie dostępnych zasobów według ustalonych przedziałów czasowych. Proces wykonywany jest na podstawie wprowadzonych do systemu danych. W związku z tym okazuje się, że oprogramowania komputerowe doskonale sprawdzają się w zarządzaniu produkcją.