Przemysł to nic innego jak dział produkcji różnych materiałów, w którym na wyjątkowo dużą skalę odbywa się wydobycie oraz dostosowanie do potrzeb człowieka określonych zasobów przyrody. Pełni on różnorakie funkcje, w tym zwłaszcza produkcyjną, społeczną (daje miejsca pracy), przestrzenną (rozwój miast oraz przekształcanie środowiska naturalnego), a także ekonomiczną (produkcja dóbr, eksploatacja surowców mineralnych i wytwarzanie energii).
Warto podkreślić, że w przemyśle, oczywiście w zależności od jego gałęzi, wykorzystuje się różne specjalistyczne maszyny, które nierzadko składają się z wielu elementów i podzespołów. I tak na przykład w przemyśle paliwowo-energetycznym stosuje się m.in. urządzenia do wydobycia węgla i gazów, odwiertów ropy, a także przesyłania prądu do obiektów mieszkalnych i produkcyjnych. Z kolei w przemyśle elektromaszynowym mamy do czynienia z takimi sprzętami, jak samochody osobowe, samoloty, zegarki, tranzystory i transformatory, telefony komórkowe, telewizory czy narzędzia pomiarowe.
Wyróżniamy jeszcze choćby przemysł chemiczny (urządzenia do wyrobu nawozów, leków, środków piorących itp.), budowlany (wyposażenie cementowni, cegielni, placów budowy itd.), drzewno-papierniczy (np. narzędzia do produkcji papieru, drewna, mebli, zapałek) i spożywczy (m.in. sprzęt znajdujący się w rzeźniach, przetwórniach, młynach, browarach, fabrykach cukierniczych).
Warto podkreślić, że wszelkie wykorzystywane w przemyśle maszyny składają się z wielu części. Do tych uniwersalnych zaliczamy przede wszystkim różnego rodzaju łożyska oczkowe, kulkowe, wieńcowe, promieniowe, walcowe czy igiełkowe. Wydawać by się mogło, że ze względu na specyfikę dostęp do tych elementów jest utrudniony. Nic bardziej mylnego – wiele firm zaopatruje się choćby w łożyska kulkowe w sklepie internetowym.