Wraz z rozwojem współczesnych, wysoko rozwiniętych społeczeństw wzrasta nie tylko standard życia. Coraz większym problemem są również choroby cywilizacyjne takie jak na przykład cukrzyca czy astma. Wśród schorzeń, których rozkwit sprzężony jest z poprawą ogólnej jakości życia, znajdują się również problemy psychiczne. W jakich sytuacjach potrzebna jest pomoc? Czy psychoterapia jest skuteczna? Czym zajmuje się psychoterapeuta?
Psychoterapia jest stosunkowo młodą dziedziną. Jej właściwy początek należy datować na pierwsze dekady XX wieku. Jej zasadniczy rozkwit nastąpił w sprzężeniu z rozwojem teorii psychodynamicznej reprezentowanej między innymi przez Zygmunta Freuda. Pomimo, że od tych czasów minęło dopiero około stu lat, psychoterapia uległa zasadniczym zmianom.
Przede wszystkim podzielona została na kilka nurtów, które opierają swoje działanie na różnych czynnikach, zakładając, że różne siły są dominujące w kształtowaniu osobowości człowieka. Dlatego też korzystając z pomocy psychologa możemy natrafić na terapeutów różnych nurtów.
Słowo psychoterapia pochodzi od greckich słów „psyche” oraz „therapeia”, które razem oznaczają „leczyć duszę”. Zasadniczo, to powinno wystarczyć do określenia tego, czym zajmuje się psychoterapeuta. Głównym celem terapii jest rozmowa, poprzez którą pacjent (lub też, w zależności od podejścia – „klient”) ma samodzielnie poradzić sobie z problemem.
Tak więc sformułowanie „pomoc psychologiczna” ma głębszy sens jako, że słowo „pomoc” powinno być traktowane zarówno metaforycznie, jak i dosłownie. Zadaniem psychoterapeuty nie jest więc naprawianie, ale pozwalanie pacjentowi na samodzielne uzdrowienie sytuacji.
Psychoterapia to współcześnie bardzo ważna dziedzina, której zadaniem jest pomóc ludziom z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. Przez wiele lat traktowana z przymrużeniem oka, w ostatnim czasie wróciła do łask. Pociągnęło to ze sobą również bardzo pozytywny efekt łagodzący stygmatyzację osób korzystających z pomocy psychoterapeutów.