Jesteś tutaj
Home > Branża budowlana > Technologia cięcia plazmowego – jak to działa?

Technologia cięcia plazmowego – jak to działa?

Cięcie plazmowe to proces cięcia metali przy zastosowaniu do tego celu łuku plazmowego. Przeprowadza się go przy użyciu specjalistycznych maszyn lub ręcznie. Urządzeniami, które najczęściej wykorzystuje się do tego typu cięcia są przecinarki CNC oraz roboty przemysłowe.

Zalety cięcia plazmowego 

Plazma to zjonizowana materia, która posiada stan skupienia zbliżony do gazu. Składa się ona z cząstek naładowanych elektrycznie, a także obojętnych. Ze względu na to, że jest ona bogata w duże ilości jonów o różnym ładunku oraz swobodne elektrony, doskonale przewodzi prąd. Jednocześnie jej opór maleje wraz ze wzrostem temperatury. Polega na gównie na topieniu i wyrzucaniu ciętego metalu ze szczeliny cięcia, do którego wykorzystuje się łuk elektryczny o dużej energii kinetycznej, który jarzy się między elektrodą nietopliwą, a obrabianym metalem. Strumień sprężonego gazu przepuszczany jest przez łuk, co powoduje jonizację, dzięki czemu wytwarza się strumień plazmy, którym można ciąć. Dysza palnika skupia łuk plazmowy, a jej chłodzone ścianki powodują zwężanie kolumny łuku. 

Ten rodzaj cięcia wykorzystuje bardzo wysoką temperaturę i prędkość strumienia, co sprawia, że materiał topi się i jest wydmuchiwany ze szczeliny. Najczęściej wykorzystywanym do cięcia gazem jest powietrze, ale stosuje się także: azot, wodór, dwutlenek węgla oraz różne mieszanki. Największą zaletą cięcia plazmowego jest przede wszystkim to, że wykonuje się ją zdecydowanie szybciej, niż przy wykorzystaniu innych metod. Wysoka temperatura ma niewielki wpływ na pozostałą część obrabianego materiału, dzięki wąskiej strefie wpływu ciepła. Duży zakres grubości cięcia sprawia, że jest ono chętnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Przecinarki plazmowe stosuje się także do robienia żłobień. Na rynku działa wiele firm oferujących m.in. usługę cięcia plazmowego. Jedną z nich można znaleźć chociażby na stronie http://www.rybinski-stal.pl. Wieloletnie doświadczenie tej firmy daje gwarancję, że każde zlecenie wykonane będzie na najwyższym poziomie. 

Dodaj komentarz

11 − 8 =

Top