W profilaktyce przeciwpożarowej bardzo ważnym aspektem są gaśnice przeciwpożarowe, bo stanowią główny środek ratunku przed pożarami, a co za tym idzie – zagrożeniami życia. W morzu ofert wyróżnić można gaśnice śniegowe, pianowe, wodne mgłowe i proszkowe (w postaci proszków fosforanowych lub węglowych). Pozwalają na gaszenie pożarów ciał stałych (płomień lub rozżarzenie), cieczy takich jak benzyna, smoła, a także do gaszenia pożarów gazów palnych takich jak propan, metan. Wytyczne te są ustalone wedle norm europejskich.
Zabezpieczenia ppoż muszą spełniać normy krajowe, a gaśnice w obiekcie dostosowane do rodzajów pożarów, które mogą tam wystąpić. Muszą one również znajdować się w określonych odległościach od siebie (nie więcej niż 30 metrów od siebie), z daleka od źródeł ciepła, w miejscach widocznych i łatwo dostępnych w promieniu jednego metra.
Gaśnice dostępne są w różnych rozmiarach i pojemnościach, oferując firmom i osobom prywatnym szeroki wybór w ofercie – przykładowo 2,4 lub 6kg. Sprężony gaz wyrzuca proszek w celu zduszenia źródła pożaru. Każdy rodzaj gaśnic ma jednak swoje wady i zalety.
Dużym argumentem przeciwko gaśnicom proszkowym jest ich poziom zabrudzeń na gaszonych przedmiotach. Na pewno nie są one wskazane do gaszenia urządzeń mechanicznych w ruchu, bo powodują ich zatarcia. Ważny jest także dobór odpowiedniego rozmiaru gaśnicy, ponieważ zbyt gaśnice o dużej pojemności i wadze mogą okazać się zbyt duże, aby unosiły je na przykład kobiety. Niektóre z mniejszych natomiast mogą nie wystarczyć na wszystkie zagrożenia. Im mniejsza pojemność, tym szybciej wykorzystujemy ich zawartość. Te mniejsze jednak na pewno sprawdzają się w warunkach domowych. Należy jednak pamiętać, że gaśnicę można w całości wykorzystać w zaledwie kilka sekund. Bardzo często (zwłaszcza w warunkach przemysłowych) potrzebna jest większa pojemność, która wiąże się z dużą wagą – na przykład dwunastu kilogramów.
Gaśnice proszkowe są na pewno bardziej odporne na wilgoć i wstrząsy, czyniąc je bardziej uniwersalnymi. Klienci sięgają po nie chętniej również ze względu na ich ceny – są one zdecydowanie bardziej opłacalne, a w zależności od pojemności koszt takiej gaśnicy może wahać się od 30zł do 100zł. Należą one również do tych nietoksycznych, bezpiecznych dla zdrowia użytkownika, zachowując przy tym wysoki poziom skuteczności przy raczeniu sobie z pożarami. Tworzą one warstwę izolacyjną z proszku wokół płonącego miejsca lub przedmiotu. Rodzaj proszkowy sprawdza się świetnie w przypadkach pożaru już wcześniej wspomnianych gazów czy cieczy, a także urządzeń elektrycznych do 1000V – są one wyjątkowo niebezpieczne i należy zadbać o odpowiednią profilaktykę.