Jesteś tutaj
Home > Trendy i życie > Co jest wliczane w koszt pogrzebu?

Co jest wliczane w koszt pogrzebu?

Organizacja pogrzebu kogoś bliskiego to dla większości osób niezwykle trudne zadanie. Śmierć jest bowiem traumatycznym doświadczeniem, po którym bardzo ciężko się odnaleźć. Dodatkowo trzeba się liczyć z koniecznością poniesienia znacznych kosztów na ceremonię i związane z nią czynności, takie jak choćby przygotowanie ciała do pochówku. Kompleksową pomoc w organizacji całego wydarzenia uzyskamy m.in. w Zakładzie Pogrzebowym Arka, słynącym z przystępnych cen.

Ostateczna kwota jest zależna od wielu czynników

Koszt pogrzebu nie należy do najniższych. Jednym z podstawowych składników ceny jest kwota, która musi zostać poniesiona na przechowywanie ciała w chłodni, jeśli przebywa tam ono dłużej niż 3 lub 4 dni. Wówczas trzeba zapłacić minimum 50 zł za dobę. Kolejnym niezbędnym wydatkiem jest odbiór zwłok z domu, placówki szpitalnej albo innego miejsca i ich przewiezienie do kostnicy. Za tę konkretną usługę zakład pogrzebowy policzy sobie co najmniej 300 zł. Z kolei za przygotowanie ciała do pochówku, obejmującego mycie, czesanie, golenie i ubranie w wybrany przez nas strój zapłacimy około 200 zł. Oczywiście specjalne życzenia w postaci wykonania makijażu czy zrobienia fryzury będą wymagały dodatkowej opłaty. 

Kolejne koszty pojawią się w dniu samej uroczystości. Chodzi tutaj głównie o przewóz zmarłego karawanem,wykopanie i zasypanie mogiły, kondukt pogrzebowy, poprowadzenie ceremonii przez księdza. Stawka za te wszystkie czynności wynosi przeciętnie 1200-1600 zł. Jeśli zdecydujemy się na pogrzeb świecki, musimy skorzystać z usług mistrza ceremonii, który wygłosi laudację. Cennik mistrza ceremonii pogrzebowej nie jest zbyt wygórowany, dlatego za jego udział w wydarzeniu nie powinniśmy zapłacić więcej niż 600 zł (łącznie z dojazdem).

Dodaj komentarz

szesnaście + cztery =

Top