Zawód szklarza należy do tych najbardziej szlachetnych i honorowych. Cechuje się bowiem niespotykaną precyzją, ogromną rzetelnością, pasją i jednocześnie delikatnością. W ostatnim czasie profesja ta nie jest już tak powszechna jak jeszcze kilka dekad temu, ale mimo to wciąż odgrywa ważną rolę.
Wynika to z faktu, że szkło jest materiałem bardzo często wykorzystywanym w architekturze i budownictwie, cenionym przede wszystkim ze względu na dużą uniwersalność. To fabrykant, bez którego człowiek w zasadzie nie byłby w stanie funkcjonować. Szkło jest obrabiane głównie w profesjonalnych zakładach szklarskich, które muszą być wyposażone w odpowiednie narzędzia i maszyny służące do tego celu.
W dobrym zakładzie szklarskim nie tylko skutecznie naprawimy potłuczone wyroby ze szkła, ale również możemy zamówić wspaniałą zabudowę szklaną (np. okna, drzwi, meble, kabiny prysznicowe, gabloty), witraże, lustra, szyby antywłamaniowe oraz kuloodporne czy szkło kominkowe. Szklarz to artysta z prawdziwego zdarzenia – pracuje bowiem własnymi rękami i ogranicza go jedynie wyobraźnia. Wytwarza produkty, które z jednej strony mają być estetyczne wizualnie, z drugiej zaś funkcjonalne. Niekiedy są to wręcz modelowe dzieła sztuki użytkowej.
Pamiętajmy o tym, że szkło daje ogromne możliwości obróbki i obok drewna jest dzisiaj chyba najchętniej wykorzystywanym materiałem w aranżacji pomieszczeń. Z usług dobrego fachowca zajmującego się tą profesją korzystają często nie tylko klienci indywidualni, którzy są w trakcie remontu mieszkania lub pragną oprawić własne obrazy czy pamiątki, ale też klienci biznesowi – np. firmy będące na etapie urządzania swoich biur (w wieżowcach i nie tylko).
Każdy szklarz musi też od czasu do czasu zająć się realizacją nietypowego zlecenia, ale dzięki posiadanym umiejętnościom zawodowym większość tego typu fachowców nie ma z takim wyzwaniem żadnego problemu. Dzięki doskonałej znajomości szkła potrafią oni bowiem w pełni wykorzystać jego możliwości, tak aby wnętrze domu czy biura klienta zyskało prawdziwie unikalny charakter.
W pełni profesjonalnym zakładzie szklarskim pracownicy korzystają z wysokiej jakości materiałów (duży wybór wszelkich odmian szkła) oraz specjalistycznych maszyn, a ponadto oferują swoim klientom szeroki zakres usług. Główną zasadą przyświecającą tego typu miejscom jest terminowość, całkowita zgodność wytworzonego produktu z zamówieniem (projektem), a także bardzo wysoka jakość wykonania, bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek poprawek.
W tym celu używa się szeregu narzędzi, pozwalających stworzyć różne wyroby, począwszy od zwykłych szklanych szyb okiennych lub luster, a skończywszy na skomplikowanych wyrobach dekoracyjnych o niewielkich rozmiarach, takich jak choćby ozdobne wazony czy klasyczne bombki na choinkę.
Warto podkreślić, że dobór narzędzi zależy w dużej mierze od profilu zakładu, czyli charakteru świadczonych w nim usług, ale można wskazać pewne uniwersalne sprzęty i akcesoria wykorzystywane na co dzień w większości tego typu miejsc.
Są to:
narzędzia do precyzyjnego cięcia oraz przycinania (m.in. krawędzi luster), takie jak piły i noże ze specjalnymi, diamentowymi ostrzami, które gwarantują brak pęknięć, rys i nierówności brzegów tafli. Ponadto frezarki i łamaki do grubego szkła
sprzęt do termicznej obróbki szkła, w tym zwłaszcza sprężarki, palniki i dmuchawy o różnej mocy
narzędzia do polerowania i usuwania rys, m.in. dyski, polerki elektryczne (wyposażone w profesjonalne filce), myjki, piaskarki, papier do czyszczenia, a także specjalistyczna chemia służąca do polerowania
urządzenia do tępienia, takie jak zatępiarka czy kamienie
Na zakończenie warto dodać, że podstawowe wyposażenie zakładu szklarskiego będzie nas kosztowało mniej więcej 25 000 złotych, a dodatkowo jeszcze należy do tego dodać opłaty za wynajęcie lokalu na działalność oraz zakup samochodu lub busa, który posłuży do transportu szyb i innych wyrobów szklanych. Mimo to jest to dobra decyzja biznesowa, ponieważ szklarz w niewielkim mieście jest w stanie miesięcznie zarobić nawet 7 000 złotych lub więcej.