Posiadacze starszych kotłów na paliwa stałe zazwyczaj nie muszą przejmować się zbytnio tym, jaki węgiel kupują. Piec taki spali wszystko, wymagając jednak stałego nadzoru oraz emitując sporą ilość szkodliwych związków do atmosfery. Dlatego dziś często wymieniamy kotły na nowoczesne, do których powinniśmy stosować specjalny węgiel. Zazwyczaj nazywany jest on ekogroszkiem. Czym różni się on od zwyczajnego węgla?
Kocioł z podajnikiem wymaga przede wszystkim węgla o określonej wielkości bryłek. Jeżeli będą zbyt duże, dojdzie do zakleszczenia się ślimacznicy lub tłoka i uszkodzenia mechanizmu podajnika. Dlatego każdy producent precyzuje jaka może być maksymalna średnica pojedynczej bryłki. Węgiel typu groszek jest bardzo niewielki, przez co bez problemu będzie współpracował z nowoczesnym piecem. Należy tylko odpowiednio określić w sterowniku czas pracy i postoju podajnika do konkretnego rodzaju, który kupimy. Warto zamawiać ekogroszek polski, ponieważ w ten sposób wspieramy krajową gospodarkę.
Druga istotna różnica pomiędzy zwyczajnym węglem oraz ekogroszkiem, to bardziej ekologiczne spalanie i emisja sporo mniejszej ilości zanieczyszczeń. Jeżeli ustawimy kocioł poprawnie, dym z komina będzie całkowicie przezroczysty. Jest to niezmiernie ważne zwłaszcza w tych rejonach Polski, gdzie mamy duże problemy ze smogiem, a więc przede wszystkim w wielkich miastach. Jeśli mieszkamy we Wrocławiu lub okolicach, ekogroszek możemy zamówić np. na https://www.sambudrol.pl/ekogroszek-workowany/dolnoslaskie/wroclaw/.