Jesteś tutaj
Home > Technika i motoryzacja > Przyczyny brzydkiego zapachu z wentylacji

Przyczyny brzydkiego zapachu z wentylacji

Prawidłowo działająca wentylacja w mieszkaniu jest gwarancją dobrego samopoczucia przebywających w nim osób. Niestety czasami pojawia się problem brzydkiego zapachu dochodzącego z kratki wentylacyjnej. Najczęściej ma to miejsce w miesiącach jesiennych oraz zimowych, a przyczyn może być naprawdę bardzo wiele. Jednym ze sposobów na zapobieganie tym sytuacjom jest regularna wymiana takich elementów, jak choćby filtr f5 (kieszeniowy) czy mata filtracyjna. 

Działaj racjonalnie i z głową

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną brzydkiego zapachu z wentylacji jest zaleganie w przewodzie np. martwego zwierzęcia albo ptasich gniazd lub odchodów. Wówczas wystarczy usunąć dany obiekt i i problem powinien zniknąć. Czasami tez okazuje się, że przewód jest całkowicie zapchany, co uniemożliwia wentylacji właściwą pracę (konieczne jest jego przepchanie i dokładne wyczyszczenie). Innym powodem nieprzyjemnego zapachu może być tzw. ciąg wsteczny, czyli nieprawidłowy przepływ powietrza, które nie wydostaje się górą, ale jest nawiewane do wnętrz wraz z wszelkimi woniami, zabrudzeniami, pyłkami i bakteriami pochodzącymi z odpowietrzenia kanalizacji albo sąsiadujących z nią kanałów.

Należy wtedy niezwłocznie wezwać fachowca, który pomoże rozwiązać ten problem. Podmuchy brzydkiego zapachu z kratki mogą się też pojawić, gdy nasz komin został skonstruowany w niewłaściwy sposób (np. zawiera jeden wlot zamiast dwóch) lub okap po uruchomieniu zapewnia zbyt słaby nawiew powietrza do pomieszczeń domowych. Aby ustrzec się przed wieloma tego rodzaju kłopotami, warto zamontować w instalacji wyjątkowo skuteczny filtr g4 592x592x360

Dodaj komentarz

czternaście − 5 =

Top