Jesteś tutaj
Home > Rynek i biznes > Jak powstaje pellet – co jest potrzebne, aby go stworzyć?

Jak powstaje pellet – co jest potrzebne, aby go stworzyć?

Pellet jest zaliczany do bardzo dobrych, ekologicznych i wydajnych paliw, mających zastosowanie nie tylko w gospodarstwach domowych, ale też w przemyśle. W naszym kraju użycie tego produktu cały czas wzrasta, na co z pewnością miał wpływ unijny obowiązek dotyczący regulacji gazów cieplarnianych. Warto więc się dowiedzieć nieco więcej o powstawaniu tego przyjaznego środowisku paliwa.

Wstępny proces tworzenia pelletu

Pellet można określić mianem materiału opałowego o kształcie granulatu. Do jego produkcji używa się najczęściej odpadów z zakładów drzewnych, stolarni lub tartaków. Na pierwszym etapie produkcji przetwarza się przygotowany produkt drzewny, by powstały jego drobne frakcje. Stosuje się do tego kruszarki, młyny i rębaki. W następnej kolejności oczyszcza się surowiec ze żwiru, kamieni i ziemi. Po tym następuje segregacja frakcji za pomocą przesiewaczy. W następnej kolejności przychodzi czas na suszenie. Odbywa się ono za pomocą podgrzewania tego odpadu drzewnego. W ten sposób wilgoć opuszcza miazgę poprzez parowanie.

Czynności końcowe

Najważniejszym etapem tworzenia pelletu jest granulowanie. Odpowiednio ustawione peleciarki wyciskają surowiec przez metalowe otwory matrycy. Tak powstały produkt, trzeba jeszcze schłodzić, następnie odpowiednio przesiać oraz zapakować. Ostateczny cel przygotowanego towaru, to różnego rodzaju sklepy, w których można zakupić ten niezwykle wydajny i przyjazny środowisku produkt. Wybór rodzaju pelletu zależy od właściwości pieca, jaki posiadamy i jakości wyrobów, które oferują miejsca sprzedażowe.

Dodaj komentarz

szesnaście − 3 =

Top