Przy wybieraniu opału do domowego kominka kierujemy się nieco innymi potrzebami, niż ma to miejsce w przypadku pieca centralnego. Liczy się nie tylko kaloryczność danego materiału, ale również dodatkowe zalety, takie jak czystość lub łatwość przechowywania. Jakby nie było, kominek nie znajduje się w kotłowni, tylko zazwyczaj w centralnej części domu.
Pierwszym, co przychodzi na myśl w tej sytuacji, jest drewno. Jednak nie byle jakie, tylko z drzewa owocowego. Dlaczego akurat te? Ponieważ nie zawiera dużej ilości żywicy, dzięki czemu przy spalaniu nie wytwarza rakotwórczej smoły. W efekcie jest bezpieczniejsze dla domowników i wygodniej się je użytkuje. Poza tym powinniśmy pamiętać, żeby drewno jakiś czas odleżało. Musi pozbyć się wilgoci, która nie tylko utrudnia spalanie, ale również powoduje inne problemy, np. opał nie wypala się do końca i produkowane jest więcej dymu. Dobrze przygotowane drewno powinno mieć maksymalnie 20% wilgoci.
Jeszcze lepszym i łatwiejszym w przechowywaniu materiałem jest pellet. To całkowicie ekologiczny opał, który powstaje z resztek po obróbce drewna. Cechuje się bardzo wysoką kalorycznością, dzięki czemu oszczędzamy na ogrzewaniu. Ponadto jest bardzo czysty, nie brudzi ścian i łatwo się go przechowuje, ponieważ dostępny jest w wygodnych workach. Te wszystkie zalety składają się na naprawdę skuteczny i komfortowy materiał opałowy. Jeśli chodzi o pellet Chodzież jest miastem, w którym znajdują się jedni z najlepszych producentów.