Jesteś tutaj
Home > Rynek i biznes > Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży mieszkania?

Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży mieszkania?

Zdecydowałeś się sprzedać mieszkanie. Chcesz zgromadzić niezbędne dokumenty, aby proces przebiegł sprawnie, kiedy trafi się kupujący. Nie wiesz jednak od czego zacząć? Dowiedz się, co musisz przygotować.

Szykowanie dokumentów

Akt własności – jest dokumentem poświadczającym, że mieszkanie należy do Ciebie. Jeśli kupiłeś je od developera lub prywatnego właściciela będzie to akt notarialny. Jeśli natomiast mieszkanie przepisał Ci ktoś w spadku, musisz przedstawić akt nabycia go.

Księga wieczysta – opisuje jaki jest stan prawny danej nieruchomości. Są one upublicznione, w wolnym dostępie online. Podczas przygotowywania dokumentów do sprzedaży mieszkania warto sprawdzić, czy w księdze wszystko się zgadza i ewentualnie wyjaśnić wcześniej wszelkie rozbieżności.

Zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami – jest wydawane przez administrację, spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową do której występuje się z wnioskiem o wydanie takiego dokumentu. Często można je otrzymać od ręki.

Zaświadczenie z rejestru mieszkańców – jest to dokument wystawiany przez Urząd Gminy lub Miasta. Składając wniosek, trzeba będzie przedstawić prawo do lokalu oraz wnieść opłatę urzędową. Trzeba się przygotować, że może to potrwać kilka dni.

Sprzedając mieszkanie w województwie Małopolskim, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Przez wszystkie formalności pomoże nam przebrnąć np. krakowskie biuro nieruchomości, szczególnie jeśli mieszkanie jest obciążone kredytem hipotecznym, jest własnością firmy lub posiada zawiłą sytuację. Wówczas zachodzi potrzeba przeanalizowania jego statusu i przygotowania dodatkowych dokumentów.

Dodaj komentarz

dwa × 3 =

Top