Jesteś tutaj
Home > Trendy i życie > Dlaczego warto kupować kontrastowe zabawki?

Dlaczego warto kupować kontrastowe zabawki?

Zabawki to bardzo ważne elementy w życiu dziecka i to od pierwszych dni. To dzięki nim stymulujemy rozwój maluszka, uczymy go poznawać świat i rozwijamy. Wg badań naukowych te pierwsze zabawki powinny być w kontrastowych kolorach. A to dlatego, że niewykształcony w pełni wzrok noworodka nie widzi jeszcze pewnych barw. Zapomnijmy więc o pastelowych zabawkach na pierwszym etapie rozwoju dziecka.

Jakie kolory wybierać?

Skoro nie pastele to w jakim kolorze powinny być zabawki dla naszego malucha? W kontrastowych! Najlepiej postawić na trzy kolory: biały, czarny i czerwony. Taki wybór jest spowodowany tym, że wzrok noworodka kształtuje się stosunkowo późno. Dlatego świeżo narodzone dziecko widzi bardzo niedużo. Jego wzrok rozróżnia jedynie duże różnice pomiędzy jasnym, a ciemnym kolorem. Dlatego właśnie kontrastowe zabawki dla niemowląt są najbardziej wskazane w pierwszych miesiącach ich życia.

Widoczny świat

Świat naszego maleństwa jest szary. Odróżnia twarze rodziców jeśli znajdują się blisko jego buzi, np. w trakcie karmienia. Dlatego właśnie to wszystko co jest pastelowe jest kompletnie niewidzialne z poziomu noworodka i zlewa się w jedną plamę. Sytuacja zmienia się kiedy powiesimy nad łóżeczkiem karuzelę, gdzie będą zawieszone biało-czarne zabawki, które oferuje m.in. Okiem Maluszka. Możemy również na ścianie narysować szachownicę lub ustawić plansze w kontrastowych kolorach.

Po co to wszystko? Dzięki tym wszystkim zabiegom maleństwo skupia swoją uwagę na zabawce. Według źródeł potrafi skupić się nawet na kilkadziesiąt minut. A to oznacza, że nie nudzi się i kiedy nie śpi lub nie je, nie będzie rozpaczliwie płakać wołając w ten sposób mamę, żeby zabawiła je.

Dodaj komentarz

15 − 13 =

Top