Jesteś tutaj
Home > Wszystko wokół domu > Podstawowe narzędzia stolarza

Podstawowe narzędzia stolarza

Początkujący stolarz

Rozpoczynając przygodę ze stolarstwem trzeba wyposażyć swoją pracownię w podstawowe narzędzia, które pozwolą nam rozwijać swoją pasję. Kilka narzędzi pozwoli na efektywną pracę już od samego początku.
Pierwszy zestaw narzędzi najczęściej każdy znajdzie we własnym domu. Jest to oczywiście miarka (najlepiej taśmowa) i młotek. Bez tych narzędzi jakakolwiek praca jest niemożliwa. Jakie są więc inne narzędzia, które umożliwią nam pracę?

  • nożyk z wymiennym łamanym ostrzem – praca bez niego jest ciężka i niewygodna. Pomoże w wyznaczaniu linii czy cięciu cienkich materiałów.
  • poziomica – dokładne wykonanie przedmiotu musi przejść przez etap poziomowania. W innym przypadku nasze projekty będą nieestetyczne i często niepraktyczne
  • dłuta – zestaw dłut o różnej szerokości znacznie ułatwi pracę. Osoby specjalizujące się w pracy z dłutem mogą z jego pomocą rzeźbić w drewnie niesamowite figury. Jednak gdy jesteśmy początkującymi przydadzą się nam do wykonywania wgłębień pod zawiasy itp.
  • ściski – dzięki nim utrzymamy konstrukcję spojoną klejem i wkrętami w jednej pozycji. Przy tworzeniu nawet najzwyklejszej deski do krojenia ściski stolarskie są niezbędne
  • kątownik – pomoże utrzymać linie proste dzięki czemu wyznaczenie pionu również będzie dużo prostsze

Rodzaj narzędzi

W zależności od umiejętności stolarza możemy wyposażyć warsztat w narzędzia ręczne lub elektryczne. Oczywistym jest, że te drugie znacznie usprawniają pracę, jednak potrzeba do nich dużych umiejętności. Dodatkowo można znaleźć narzędzia różnej jakości. Brak wprawnej ręki może szybko zniszczyć bardzo drogi sprzęt, dlatego warto zaczynać od tańszych wariantów.

Dodaj komentarz

trzynaście − dwanaście =

Top