Jesteś tutaj
Home > Technika i motoryzacja > Roboty edukacyjne – coraz większy wybór na rynku

Roboty edukacyjne – coraz większy wybór na rynku

Roboty edukacyjne to znakomity sposób na zachęcenie dziecka do nauki elektroniki i programowania. Mając taką świadomość, producenci oferują coraz większy wybór robotycznych zabawek edukacyjnych o ogromnym potencjale dydaktycznym. Jakie są obecnie najciekawsze propozycje robotów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w różnym wieku?

Dlaczego roboty edukacyjne są tak przydatne?

Roboty edukacyjne są niezwykle przydatne przede wszystkim z dwóch względów: umożliwiają dzieciom i młodzieży naukę podczas zabawy oraz pozwalają przekonać się, jak w praktyce wygląda elektronika i programowanie. Oprócz tego wiele robotów znakomicie sprawdza się podczas zajęć w grupie, a dzięki dodatkowym funkcjom, takim jak nawiązywanie przyjaźni z ludźmi, taniec czy śpiewanie, pozwalają na rozwijanie różnych umiejętności, niezwiązanych bezpośrednio z naukami ścisłymi. Przykładowe modele można znaleźć na https://botland.com.pl/pl/345-roboty

Roboty w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej

Producenci oferują obecnie rodzicom i nauczycielom ogromny wybór robotów edukacyjnych, które sprawdzą się w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Takie urządzenia są zaprojektowane w sposób umożliwiający dzieciom bezpieczną i skuteczną naukę już od najmłodszych lat. 

Makeblock mTiny

To robocik w kształcie sympatycznej pandy, który sprawdzi się dla maluchów od czwartego roku życia. W nauce nie trzeba wykorzystywać ekranu ani dodatkowych urządzeń, ponieważ wszystkie zadania można wykonać przy pomocy dołączonej do zestawu interaktywnej mapy oraz kontrolera w kształcie pióra.

Wonder Dash

Sterowany za pomocą aplikacji robot, dzięki któremu dzieci mogą poznawać podstawy programowania i uczyć się ścisłego myślenia. Zabawkę można połączyć z dodatkowymi akcesoriami, na przykład przyjacielem-robotem Dotem, elektronicznymi cymbałkami czy wyrzutnią piłeczek.

Clementoni Mind Designer

Mind Designer jest przeznaczony dla dzieci powyżej siódmego roku życia. Robot świetnie sprawdzi się w nauce podstaw arytmetyki, geometrii i robotyki. Urządzenie można zaprogramować na trzy sposoby – za pomocą komend głosowych, poprzez aplikację lub używając fizycznych przycisków znajdujących się na obudowie.

Roboty edukacyjne dla szkoły podstawowej

Dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej są niezwykle ciekawe świata i chętnie próbują nowych rzeczy. Warto wykorzystać tę naturalną chęć rozwoju i zapewnić im odpowiednie warunki do zdobywania przydatnych umiejętności oraz wiedzy.

Apitor SuperBot

Zestaw umożliwia stworzenie aż osiemnastu różnych konstrukcji, takich jak motocykl, rydwan, robot origami, pozytywka czy telegraf. Wybudowane urządzenia mogą być następnie zaprogramowane za pomocą języka graficznego przy użyciu urządzeń mobilnych z systemem Android lub iOS.

Lego WeDo 2.0

Lego WeDo 2.0 to zestaw klocków, elementów konstrukcyjnych oraz komponentów elektronicznych, dzięki którym możliwe jest wybudowanie szesnastu programowalnych modeli. Zabawka uczy dzieci podstaw elektroniki i programowania, a także wspiera naukę analizowania i porównywania danych, pracy w zespole i rozwiązywania problemów.

Makeblock mBot Ranger

Robot mBot Ranger z trzema trybami transformacji to doskonała propozycja dla poszukiwaczy przygód! Przy okazji zdobywania nowych wrażeń dzieci będą miały także okazję poznać podstawy programowania, zarówno graficznego, jak i tekstowego, oraz przekonać się, jak w praktyce wygląda praca z urządzeniami elektronicznymi.

Roboty edukacyjne w szkole średniej

Młodzież w wieku późno nastoletnim posiada już wystarczające umiejętności, by zacząć pracować z bardziej zaawansowanymi robotami. W tej kategorii producenci również oferują wiele ciekawych propozycji.

Lego Mindstorms EV3

Mindstorms to podobny do WeDo, lecz bardziej zaawansowany zestaw klocków Lego oraz elementów elektronicznych. Komplet umożliwia stworzenie aż siedemnastu niesamowitych robotów, które mogą być programowane i reagują na bodźce z otoczenia. Wszystkie komponenty w EV3 są wstecznie kompatybilne z poprzednimi edycjami Lego Mindstorms.

Robotyczny jeż Velleman

Robotyczny jeż do samodzielnego złożenia z pewnością zapewni świetną zabawę podczas budowania! Dodatkowo robot wyposażony jest w sensor dźwięku, który reaguje na komendy wydawane za pomocą określonej ilości klaśnięć.

Robotis Darwin Mini

Zaawansowany, w pełni programowalny robot humanoidalny, który stanowi znakomity wstęp do pierwszych ambitniejszych projektów. Urządzenie świetnie sprawdzi się podczas nauki programowania, a użyte w jego budowie rozwiązania mechaniczne pozwolą użytkownikowi zrozumieć działanie skomplikowanych konstrukcji, takich jak roboty kroczące.

Dodaj komentarz

5 × trzy =

Top