Kuchnia chińska przez złożenie z kilku historycznych królestw zróżnicowała się na bardzo dużym poziomie. Każdy z rejonów ma potrawy, które odznaczają się na tle innych. Przedstawiając najciekawsze smakowo dania trzeba wziąć pod uwagę odpowiednie części Chin i wybrać z nich to co najlepsze. Poniżej przedstawiamy trzy najbardziej interesujące potrawy, obok których nie można przejść obojętnie.
Dwuetapowe przyrządzanie kaczki w Chinach pozwala na wydobycie z niej najciekawszych walorów smakowych. Przede wszystkim szczególne skupienie jest wymagane na etapie odpowiednio długiego czasu schnięcia mięsa. Dodatkowo dalsze przygotowanie, które polega na wstrzyknięciu sprężonego powietrza między mięso a skórę, sprawia, że wierzch jest niezwykle chrupiący a środek interesująco soczysty, co nadaje potrawie nie tylko apetycznego wyglądu, ale również niepowtarzalnego smaku. Podaje się go z aromatycznym, gęstym sosem oraz cienkimi naleśnikami. W dalszej części serwowana jest zupa, którą gotuje się na bazie mięsa oraz kości pozostałych z kaczki podawanej wcześniej. Niezwykły smak i przygotowanie jest podbijane odpowiednią hodowlą ptaków, których karmi się tylko pastą sojową oraz zbożem.
Won ton w tłumaczeniu to pierożki z nadzieniem, dlatego też zupa posiada ten dodatek. Aby uzyskać najlepsze walory smakowe bulion gotowany jest na wieprzowinie. Jednak najbardziej zaskakujące i ciekawe połączenie z makaronem i won tonami nadaje charakterystyki potrawie. Przygotowanie tego dania wymaga czasu, gdyż pierożki powstają z cienkiego ciasta oraz farszu robionego z wieprzowiny, cebulki i przypraw. Dodatkowo sam bulion należy długo i wolno gotować, aby był klarowny. Zupę won ton podaje się w głębokich miseczkach, nakładając w pierwszej kolejności pierogi i makaron, następnie zalewając bulionem oraz sypiąc prażonym czosnkiem i szczypiorkiem.
Pochodzący z Syczuanu rarytas, czyli gongbao jest znanym na całym świecie daniem. Swoje charakterystyczne smaki zawdzięcza orzechom ziemnym, imbirowi oraz ząbkom czosnku z którymi jest marynowany. Tak przygotowanego kurczaka, pokrojonego w kostkę, podaje się z ostrymi przyprawami (papryka, pieprz, imbir) oraz sosem powstałym na bazie zagęszczonego mąką kukurydzianą sosu sojowego. Potrawa powstała dzięki gubernatorowi Syczuanu, który prawdopodobnie podpatrzył przygotowanie mięsa na północy, jednak dodatkowo zmodyfikował przepis, dodając charakterystycznych ostrych przypraw z prowincji.