Samochód dostawczy jest nie tylko środkiem transportu, ale pełni również funkcję miejsca pracy oraz narzędzia do zarabiania pieniędzy. Przyjmuje się, że auta dostawcze są takimi pojazdami, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, a dokumentem umożliwiającym ich prowadzenie jest prawo jazdy kategorii B. Poza spełnieniem podstawowych kryteriów najważniejsze jest jednak, by samochód służył przez długie lata i nie wymagał częstych napraw. W związku z tym powstaje pytanie, czym kierować się przy jego wyborze i na co dokładnie zwrócić uwagę.
O ciągnikach siodłowych Volvo chociażby, mówimy w przypadku ciężarówek, natomiast auta dostawcze są wyposażone w szoferkę. W tej części pojazdu znajdują się siedzenia dla kierowcy oraz ewentualnych pasażerów, dlatego warto wybierać takie modele, które zagwarantują jak największy komfort i bezpieczeństwo kierowcy. Drugą sprawą jest przestrzeń użytkowa, która powinna odpowiadać na potrzeby konkretnej firmy. Większe przedsiębiorstwa potrzebują jej więcej niż dostawca sklepów osiedlowych. Ważnym kryterium jest również rodzaj napędu i spalanie, które współdecydują o kosztach prowadzenia biznesu, jak i utrzymania floty. Na cenę zakupu, a następnie koszty eksploatacji wpływa również skrzynia biegów. Nowoczesna pozwoli zaoszczędzić paliwo i zmniejszyć ilość tankowanego surowca.
Ponadto warto zwrócić uwagę na cenę części zamiennych i serwisowania pojazdu, jak i ceny rat lub leasingu. W tym celu warto zawęzić liczbę modeli do zakupić i porównać między sobą określone czynniki.