Jesteś tutaj
Home > Technika i motoryzacja > Elementy na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze łożysk

Elementy na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze łożysk

Łożyska występują w ogromnej ilości urządzeń i maszyn. Są częściami eksploatacyjnymi, które potrafią zużyć się z czasem. Gdy to nastąpi, słyszymy coraz głośniejszy szum podczas pracy, czasami może dojść do zatarcia. To wyraźne sygnały, że urządzenie wymaga naprawy, polegającej na wymianie łożyska na nowe. Sprawdzamy w jaki sposób dokonać wyboru, by po naprawie maszyna działała tak dobrze, jak wcześniej.

Dobór elementów

Na początku rozbieramy urządzenie i zaglądamy do środka. Musimy ustalić jaki typ łożyska jest zastosowany. Zazwyczaj jest ono kulkowe, jednak nie jest to regułą. Różni producenci np. wiertarek czy szlifierek kątowych stosują dziś chętnie łożysko walcowe, jako to które ma za zadanie stabilizację całego układu przeniesienia napędu. Jeśli nie jesteśmy w stanie łatwo rozpoznać typu, sprawdźmy co jest napisane na brzegach. Tam znajdziemy wszystkie istotne informacje, na podstawie których dobieramy nowe, identyczne łożysko. Będzie to między innym średnica bieżni zewnętrznej i wewnętrznej, maksymalne obroty, temperatura pracy, zastosowany smar i tak dalej.

Składamy zamówienie

Uzbrojeni we wszystkich powyższe informacje szukamy potrzebnego nam elementu. Najlepiej jest to zrobić w jednym ze sklepów, które posiadają rozbudowane katalogi produktów. Łożyska są bowiem oznaczane również kodami, które od razu mówią z jakim rodzajem, wielkością i innymi parametrami mamy do czynienia. Często kod taki umieszczony jest na stronie frontowej lub na brzegu, jeśli chodzi o łożyska kulkowe Katalog pozwoli nam zamówić dokładnie taki rodzaj, który będzie idealnie pasował do naprawianego urządzenia.

Dodaj komentarz

20 + trzy =

Top