Jesteś tutaj
Home > Technika i motoryzacja > Do czego służy termostat?

Do czego służy termostat?

Współcześnie wykorzystuje się wiele nowoczesnych urządzeń, które pełnią rolę regulatorów. Jednym z nich jest termostat, odpowiedzialny za utrzymywanie temperatury na stałym poziomie, zaprogramowanym wcześniej przez użytkownika. Współpracuje on zawsze z wybranym systemem grzewczym, ewentualnie chłodzącym. Specyficzną odmianą tego elementu jest termostat bezpieczeństwa, posiadający funkcję automatycznego odłączania zasilania, co do minimum ogranicza ryzyko przegrzania danej instalacji. 

Gwarancja niezawodnej pracy systemu 

Termostaty są powszechnie montowane m.in. w układach chłodniczych aut osobowych, klimatyzatorach ściennych i podłogowych, lodówkach i zamrażarkach, zaawansowanych instalacjach alarmowych, inkubatorach, kotłach na paliwo (przeznaczonych do ogrzewania domu), panelach grzewczych, a także różnych urządzeniach wykorzystywanych w przemyśle morskim.

Najprostszy w budowie i najczęściej spotykany jest standardowy model gniazdkowy, do którego podłącza się konkretny sprzęt za pomocą kabla. W tym przypadku regulowanie temperatury odbywa się zazwyczaj przy pomocy zwykłego, ręcznego pokrętła. Sporą popularnością cieszy się również elektroniczny model natynkowy z funkcją zdalnego sterowania i programowania – np. na określoną porę dnia albo dzień tygodnia.

Trzecim rodzajem omawianego elementu jest termostat radiowy, najbardziej zaawansowany pod względem technologicznym i dający zdecydowanie najwięcej możliwości w zakresie programowania temperatury. Dosyć często stosowany jest ponadto termostat z kapilarą pomiarową ze stali nierdzewnej, wyposażony w specjalny styk przełączny. Może on pracować zarówno w układzie chłodniczym, jak i grzewczym (wentylatory, grille, piekarniki itp.).

Dodaj komentarz

5 × pięć =

Top