Dbanie o higienę dotyczy dzisiaj nie tylko regularnego mycia się i dezynfekowania rąk w obrębie własnej, domowej przestrzeni, ale przede wszystkim umiejętności zachowania się w przestrzeni publicznej, w której jest się o wiele bardziej narażonym na działanie wirusów, bakterii i różnorodnych drobnoustrojów.
Podstawowym sposobem utrzymania higieny osobistej w miejscach publicznych, takich jak metro, pociągi, autobusy, galerie handlowe, sklepy czy przychodnie lekarskie, jest stosowanie odpowiednich środków do dezynfekcji rąk po dotknięciu miejsc szczególnie narażających nas na bakterie i zarazki. W wielu takich miejscach znajdują się przygotowane przez ich obsługę środki czystości, takie, jak np. żel antybakteryjny do przemywania rąk – w postaci niewymagającej spłukiwania czy specjalne chusteczki jednorazowe nasączone płynami odkażającymi, idealne do użycia przy chwytaniu klamek czy przecieraniu stołu np. w dużych restauracjach, w których panuje codziennie spory ruch i związane z nim zwiększone ryzyko bakteryjne.
Dobrym rozwiązaniem są też różnego rodzaju płyny do dezynfekcji dostępne w miejscach publicznych, ale i posiadane przy sobie na wypadek, gdyby w danym pomieszczeniu nie były one dostępne dla każdej osoby wchodzącej. Mimo tego, że firmy coraz mocniej dbają o posiadanie takich środków higieny na stanie, warto być przezornym i mieć przy sobie własny żel antybakteryjny czy płyn do odkażania. Ostatecznie za własne zdrowie i bezpieczeństwo jesteśmy odpowiedzialni sami.