Wagi używane są w przeróżnych okolicznościach. Możemy za ich pomocą odmierzać potrzebną ilość składników w kuchni, ale są używane również w o wiele bardziej istotnych sytuacjach. Na przykład w sklepie, za pomocą wagi, odmierzana jest ilość kupowanego przez nas mięsa lub owoców. Wskazanie ma więc bezpośredni wpływ na sumę, jaką trzeba będzie zapłacić przy kasie. Podobnie wygląda to w przypadku usług jubilerskich, gdzie cena sprzedaży lub skupu złota bądź srebra zależy bezpośrednio od masy danego przedmiotu.
Aby uniknąć błędnych rozliczeń, wagi muszą być regularnie kalibrowane oraz legalizowane. Dzięki temu jako klient bądź sprzedający mamy pewność, że płacona lub pobierana suma jest prawidłowa. Wagi laboratoryjne z kalibracją mają legalizację ważna przez 35 miesięcy od daty wyprodukowania. Przez ten okres nie musimy nic robić. Gdy termin upłynie, konieczne jest wykonanie kalibracji oraz ponowna legalizacja w odpowiednim punkcie pomiarowym. Przedłuża ona użyteczność wagi o kolejne 25 miesięcy.
O ile w przypadku wag stosowanych np. w sklepach spożywczych różnice wskazań nie mają wielkiego wpływu na ceny, o tyle np. w punkcie handlującym złotem i srebrem te różnice mogą urosnąć do sum rzędu setek złotych. Dlatego też wagi elektroniczne jubilerskie są bardzo dokładne, a okres ich legalizacji jest odpowiednio krótszy. Czasami kalibrację trzeba wykonywać co rok, dla zachowania najlepszej jakości wskazań, która zapewni poprawne rozliczanie ilości skupowanego i sprzedawanego kruszcu.