Jesteś tutaj
Home > Technika i motoryzacja > Jak dostosować blachę do oczekiwanego przez nas kształtu?

Jak dostosować blachę do oczekiwanego przez nas kształtu?

Blacha to jeden z najbardziej popularnych materiałów. W celu jej obróbki można wykorzystać przynajmniej kilka metod. W ten sposób można produkować precyzyjne elementy, pokrycia dachowe, a nawet konstrukcje wykonywane wyłącznie z tego tworzywa. Jakie techniki wybrać, by uzyskać pożądany kształt blachy?

Stosowane metody obróbki

Blacha znajduje szerokie zastosowanie. Dostępna w formie jednolitej, dużej tafli jest jednak mało praktyczna. Aby znaleźć dla niej zastosowanie, należy poddać ją obróbce. Najczęściej stosuje się do tego celu cięcie gięcie blach. Czym dokładnie charakteryzuje się cięcie?

Można je wykonać na kilka sposobów. Aby uzyskać arkusz blachy o konkretnym kształcie i rozmiarze, warto wykorzystać cięcia plazmowe lub tlenowe, które wymagają zastosowania specjalnego palnika. W przypadku pierwszej propozycji można uzyskać precyzyjne i dokładne wyniki. Natomiast tlenowe, należące do jednej z najstarszych metod tego typu, jest wykorzystywane równie często, pod warunkiem, że zostanie spełniony jeden warunek – blacha musi być odpowiednio cienka. Aby pozbyć się jej grubszych fragmentów, można wykorzystać praktyczną przecinarkę taśmową. Jeśli efekty nie muszą być zbyt precyzyjne, można skorzystać z jej alternatywy, czyli nożyc gilotynowych.

Warto jeszcze wskazać na technikę cięcia laserowego, które umożliwia wykonanie nawet cienkich szczelin oraz precyzyjnych kształtów. Natomiast gięcie blach polega na ich kontrolowanym odkształcaniu zarówno na ciepło, jak i zimno pod wpływem momentu zginającego.

Dodaj komentarz

18 − trzynaście =

Top