Jest wiele sposobów na ekologiczne i wydajne ogrzewanie wnętrz budynków mieszkalnych. Nowe przepisy WT nakazują stosowanie nowoczesnych metod ogrzewania i termoizolacji nowych budynków. Ogrzewanie ekogroszkiem nadal jest popularne i ekonomiczne – warto wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo korzystać z tego opału, by wykorzystać jego potencjał.
Ekogroszek to rodzaj paliwa wykorzystywany do ogrzewania budynków mieszkalnych. Jest pozyskiwany z pozbawionego miału węgla kamiennego lub brunatnego o wysokim poziomie kaloryczności. Podczas spalania tego paliwa powstaje niewielka ilość popiołu, a emisja szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery jest znacznie niższa niż przy ogrzewaniu węglem. Kocioł na ekogroszek jest zautomatyzowany, dlatego też wystarczy go obsługiwać 1-2 razy w tygodniu.
W celu pozyskania potencjału ekogroszku, warto wybierać opał wysokiej jakości, pochodzący ze sprawdzonego źródła. Wówczas ma on optymalną kaloryczność i można mieć pewność, iż jest przyjazny dla środowiska. Ekogroszek można stosować do kotłów zasypowych lub retortowych, których moc dobiera się na podstawie wielkości domu, jego ocieplenia oraz średniej temperatury, która ma panować w pomieszczeniach. Ważne jest prawidłowe ustawienie pieca, czym powinien zająć się profesjonalista. Istotną kwestią jest dobranie optymalnych ustawień generowania ciepła, co zapewnia prawidłowe spalanie ekogroszku, ogranicza powstawanie nagarów i nadmiernej ilości popiołów.