Większość z nas choć raz trafiła do szpitala i pamięta, jak wygląda opieka szpitalna. To, co dla nas jest rzadkością. dla pracowników szpitali jest codzienną rutyną, bez której nie mogą przejść do kolejnych obowiązków. Sytuacja ta ma miejsce na przykład w trakcie podawania pacjentom leków.
Standardem w każdym szpitalu jest fakt, że pacjent przebiera się w piżamę (jeśli nie znajduje się na oddziale intensywnej opieki medycznej) i zajmuje przydzielone mu łóżko. Nie na miejscu są oczywiście ubrania wyjściowe czy zbyt wyzywające. Ubrania należy dopasować do sytuacji, w tym wypadku do przebywania w miejscu publicznym z pozostałymi chorymi, nierzadko w ciężkim stanie.
Kolejną kwestią jest przyjmowanie leków, które przepisuje lekarz, a dostarcza pielęgniarka. Najczęściej medykamenty podawane są poprzez kieliszki do odmierzania leku, w którym przejrzyście widać, jaką dawkę odmierzyć. Często też pojemnik kojarzy się z kolorowymi tabletkami, podawanymi na jego dnie. Leki mogą być także aplikowane przez szklane pipety. Wszystko zależy od stanu pacjenta, stwierdzonych dysfunkcji czy specyfiki leku.
Warto jednak pamiętać, że przyjmowanie leków w szpitalu staje się tak naturalne jak zjadanie posiłków. Są takie przypadki, kiedy dane lekarstwo nie może być podane w wyżej wspomniane sposoby. Wtedy najczęściej aplikowane jest ono dożylnie, na przykład za pomocą kroplówki czy też bezpośredniego zastrzyku. Czasem używa się też specjalnych dozatorów, które pomagają zespołowi medycznymi zaaplikować odpowiednią dawkę danego lekarstwa.