Wydawać by się mogło że w dobie postępującej digitalizacji naszego życia, poprzez jego przenoszenie do sieci, łatwo jest uzyskać informacje na temat dowolnej dziedziny życia. Teoretycznie tak jest – zasób materiałów na każdy temat jest ogromny, lecz dużo jest również półprawd i wiadomości nierzetelnych, a w sytuacji, gdy chodzi o nasze bezpieczeństwo, nie możemy na to pozwolić. Zadając sobie pytanie, jak pozyskać cenne informacje na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego, nie ma na to jednorodnej odpowiedzi.
Podstawową, a zarazem najstarsza bazą wiedzy na temat ochrony pożarowej są książki i czasopisma branżowe. Niestety, o ile poziom merytoryczny jest tutaj bardzo wysoki, to osobie niezwiązanej z branża może być ciężko pozyskać niezbędne informacje ze względu ich specjalistyczny żargon (są w końcu kierowane do profesjonalistów z branży).
Często sięga się po strony i serwisy internetowe. Czasami są to blogi tematyczne, czasami strony firm branżowych. O ile w przypadku blogów należy zachować pewien dystans do podawanych informacji, szczególnie gdy nie wiemy kto za daną treścią stoi, o tyle ze spokojem możemy podchodzić do wpisów na stronach zajmujących się komercyjnie tą tematyką, jak chociażby https://www.nofire.pl/.
Najlepszym źródłem, chodź niestety już nie bezpłatnym (książki czy czasopisma możemy przecież wypożyczyć), będzie poproszenie o audyt pożarowy lub opinię profesjonalisty z zakresu bezpieczeństw pożarowego. Warto jednak dobrze wybrać taką firmę. Musi ona zatrudniać osoby z doświadczeniem, posiadać niezbędny sprzęt, np. do sprawdzania czujników pożarowych (dymowych i temperaturowych). Jedną z takich firm jest chociażby Nofire. Zyskujemy tym dokument, podpisany przez osobę uprawnioną, a więc posiadający moc prawną, rzetelną i merytoryczną wiedzę oraz odpowiedzi na nasze pytania.