Polecamy

Jak dobrać odpowiedni rozmiar buta dziecku?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór odpowiedniego rozmiaru obuwia dla dziecka często nastręcza sporej ilości problemów dla rodziców. Jest to znacznie trudniejsza decyzja niż się początkowo wydaje. Dobranie obuwia dla pociechy to niezwykle ważny aspekt oddziałujący na dziecko podczas chwil, gdy spędza czas na zabawie, jak i w okresie, gdy dziecko ciągle rośnie i zmienia się jego fizjonomia. Kwestia pomiaru stopy ma więc znacznie większy wpływ na jego rozwój niż się z pozoru wydaje. Na czym się skupić, by wybór obuwia przebiegł sprawnie i szybko?

Od czego zacząć określanie rozmiaru obuwia?

Dobranie rozmiaru powinno rozpocząć dokładne zmierzenie stopy dziecka. Standardowa procedura wiąże się z umieszczeniem na płaskiej powierzchni, co zapewni dokładny obrys stopy i pozwoli na rzetelny pomiar. Ważne jest, by stopa znajdująca się na podłodze przylegała do jej powierzchni całym ciężarem ciała dziecka. Pozwala to ustrzec się niespodziewanych błędów pomiaru oraz zmniejszyć ryzyko zakupu nieodpowiednio dopasowanego obuwia na pięcie. Obrys stopy należy wykonać taśmą lub linijką, oceniając odległość między największym palcem stopy a samym końcem pięty. Można do tego wykorzystać obrys na kartce papieru przy ścianie lub też posłużyć się sznurkiem lub wstążką.

Najlepszym sposobem jest mierzenie połączone z zabawą. Dziecku spodoba się pomiar stopy plasteliną, łatwiej dziecku skupić się na tym zadaniu, a pomiar będzie jak najbardziej dokładny. Po zmierzeniu wielkość stóp (mogą nie być tej samej wielkości) dobrać wedle rozmiaru podanej w tabelach rozmiaru butów. Mierząc rozmiar kaloszy, można dać dziecku do zabawy kalosze rozmiar 22 i ocenić, jak bardzo przylegają lub odbiegają od stopy. Kalosze są przeważnie bardzo elastyczne i giętkie, a ich wybór chociażby z tego powodu jest znacznie bardziej utrudniony niż w przypadku standardowego obuwia.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar obuwia dla dziecka?

Stopa dziecka nie jest stała, nawet jeśli po jakimś czasie wzrost zatrzyma się na danym rozmiarze. Może przez pewien czas nie rosnąc wcale lub nieznacznie, by po jakimś czasie wystrzelić o kilka rozmiarów wzwyż przez jeden sezon. W okresie szybkiego wzrostu malucha ważna jest regularne sprawdzanie rozmiaru stopy dziecka i ocenianie przydatności obecnych butów, nawet co dwa lub trzy miesiące. Prawidłowo dobrane obuwie dla dziecka musi być przynajmniej o 5-12 mm dłuższe niż stopa. Decydując się na dany rozmiar, warto zwrócić uwagę na układ palców i przesuwanie się stopy w bucie, jakie następuje podczas poruszania się dziecka. Rozmiaru obuwia nigdy nie powinno mierzyć się na siedząco, pamiętając by spód stopy całościowo przylegał do powierzchni, a pięta dotykała ścianki obuwia.

W przypadku kaloszy, które są większe od butów, odpowiednie rozmiarówki można odnaleźć sugerując się wymiarami ze sklepu https://www.kaloszepoprosze.pl/. Obuwie w ten sposób dobrane jest nie tylko lepiej dopasowane do stopy dziecka podczas noszenia znacznie cięższych od zwykłych butów kaloszy, ale też dzięki właściwie wybranemu rozmiarowi pozwala dziecku na przyjemniejszą zabawę w chłodniejsze dni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na jakie kwestie szczególnie położyć nacisk szykując się na polowanie?
Na jakie kwestie szczególnie położyć nacisk szykując się na polowanie?
Wybierając się na polowanie, należy przede wszystkim odpowiednio się przygotować. Jakie wyposażenie będzie niezbędne? Podstawą jest broń i amunicja, bez […]
Na co zwracać uwagę podczas zakupu kiełbasy?
Na co zwracać uwagę podczas zakupu kiełbasy?
Kiełbasa to wyrób wędliniarski z rozdrobnionego i odpowiednio przyprawionego mięsa, który od bardzo wielu lat gości na polskich stołach. Trudno […]
Jak wybrać ekipę budowlaną do budowy projektu domu?
Jak wybrać ekipę budowlaną do budowy projektu domu?
Projekt budowy domu jest czymś, co może być planowane przez lata, a teraz nadszedł czas, aby to zrobić. Istnieje wiele […]
Ostatnie wpisy