Polecamy

Jak dobrać odpowiedni rozmiar buta dziecku?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór odpowiedniego rozmiaru obuwia dla dziecka często nastręcza sporej ilości problemów dla rodziców. Jest to znacznie trudniejsza decyzja niż się początkowo wydaje. Dobranie obuwia dla pociechy to niezwykle ważny aspekt oddziałujący na dziecko podczas chwil, gdy spędza czas na zabawie, jak i w okresie, gdy dziecko ciągle rośnie i zmienia się jego fizjonomia. Kwestia pomiaru stopy ma więc znacznie większy wpływ na jego rozwój niż się z pozoru wydaje. Na czym się skupić, by wybór obuwia przebiegł sprawnie i szybko?

Od czego zacząć określanie rozmiaru obuwia?

Dobranie rozmiaru powinno rozpocząć dokładne zmierzenie stopy dziecka. Standardowa procedura wiąże się z umieszczeniem na płaskiej powierzchni, co zapewni dokładny obrys stopy i pozwoli na rzetelny pomiar. Ważne jest, by stopa znajdująca się na podłodze przylegała do jej powierzchni całym ciężarem ciała dziecka. Pozwala to ustrzec się niespodziewanych błędów pomiaru oraz zmniejszyć ryzyko zakupu nieodpowiednio dopasowanego obuwia na pięcie. Obrys stopy należy wykonać taśmą lub linijką, oceniając odległość między największym palcem stopy a samym końcem pięty. Można do tego wykorzystać obrys na kartce papieru przy ścianie lub też posłużyć się sznurkiem lub wstążką.

Najlepszym sposobem jest mierzenie połączone z zabawą. Dziecku spodoba się pomiar stopy plasteliną, łatwiej dziecku skupić się na tym zadaniu, a pomiar będzie jak najbardziej dokładny. Po zmierzeniu wielkość stóp (mogą nie być tej samej wielkości) dobrać wedle rozmiaru podanej w tabelach rozmiaru butów. Mierząc rozmiar kaloszy, można dać dziecku do zabawy kalosze rozmiar 22 i ocenić, jak bardzo przylegają lub odbiegają od stopy. Kalosze są przeważnie bardzo elastyczne i giętkie, a ich wybór chociażby z tego powodu jest znacznie bardziej utrudniony niż w przypadku standardowego obuwia.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar obuwia dla dziecka?

Stopa dziecka nie jest stała, nawet jeśli po jakimś czasie wzrost zatrzyma się na danym rozmiarze. Może przez pewien czas nie rosnąc wcale lub nieznacznie, by po jakimś czasie wystrzelić o kilka rozmiarów wzwyż przez jeden sezon. W okresie szybkiego wzrostu malucha ważna jest regularne sprawdzanie rozmiaru stopy dziecka i ocenianie przydatności obecnych butów, nawet co dwa lub trzy miesiące. Prawidłowo dobrane obuwie dla dziecka musi być przynajmniej o 5-12 mm dłuższe niż stopa. Decydując się na dany rozmiar, warto zwrócić uwagę na układ palców i przesuwanie się stopy w bucie, jakie następuje podczas poruszania się dziecka. Rozmiaru obuwia nigdy nie powinno mierzyć się na siedząco, pamiętając by spód stopy całościowo przylegał do powierzchni, a pięta dotykała ścianki obuwia.

W przypadku kaloszy, które są większe od butów, odpowiednie rozmiarówki można odnaleźć sugerując się wymiarami ze sklepu https://www.kaloszepoprosze.pl/. Obuwie w ten sposób dobrane jest nie tylko lepiej dopasowane do stopy dziecka podczas noszenia znacznie cięższych od zwykłych butów kaloszy, ale też dzięki właściwie wybranemu rozmiarowi pozwala dziecku na przyjemniejszą zabawę w chłodniejsze dni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Prace porządkowe – jakie wyposażenie pomoże w sprzątaniu
Prace porządkowe – jakie wyposażenie pomoże w sprzątaniu
Sprzątanie to czynność stosunkowo monotonna i wymagająca sporo wysiłku fizycznego. Aby w znacznym stopniu sobie ją ułatwić, warto wykorzystywać rozmaite […]
Wybór pościeli – czym się kierować?
Wybór pościeli – czym się kierować?
Sen to niezwykle istotny element naszego życia, w związku z czym warto zadbać o jego wysoką jakość. Kluczową rolę odgrywa […]
W jaki sposób można zabezpieczyć teren imprezy przed nieproszonymi gośćmi?
Organizacja imprezy w plenerze to nie lada wyzwanie. Dotyczy to nie tylko masowych wydarzeń, ale również zwykłych przydomowych przyjęć. Dlaczego […]
Ostatnie wpisy