Jeśli zależy nam na trwałym połączeniu poszczególnych elementów murowanych, powinniśmy koniecznie wykorzystać odpowiednią zaprawę murarską. Bez niej bowiem wszelkie konstrukcje będą się odznaczały słabą wytrzymałością na zmienne czynniki zewnętrzne, co z kolei przełoży się na znacznie krótszą żywotność. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów zapraw, w związku z czym musimy mieć przynajmniej ogólne rozeznanie w zakresie ich przeznaczenia i właściwości. Warto w tym celu odwiedzić choćby takie miejsce jak cegielnia.
Cztery podstawowe kategorie produktów
Zaprawa murarska to mieszanina wody i wybranego spoiwa, które odpowiada za jej trwałość oraz spójność. Właściwie przygotowana jest jednym z najważniejszych elementów litej konstrukcji, dlatego koniecznie musi być odporna na obciążenia, złe warunki pogodowe, a także wilgoć. Wybór odpowiedniego produktu nie należy jednak do łatwych, ponieważ na rynku występują cztery kategorie zapraw:
- Murarska cementowa — tworzona z wody, piasku oraz cementu. Przy mieszaniu składników trzeba zadbać o właściwe proporcje, tak aby uzyskać całość cechującą się wysoką wytrzymałością. Warto podkreślić, że jest ona najczęściej wykorzystywana w budownictwie, gdyż nadaje się zarówno do murowania ścian i fundamentów, jak i wykładania podłoża pod posadzkę. Popularne produkty z tej kategorii znajdziemy m.in. w tym sklepie: https://cekobud.pl/pl/11-zaprawy-do-murowania-i-fugowania.
- Ciepłochłonna — w tym przypadku spoiwem jest cement albo jego połączenie z wapnem, z dodatkiem takich elementów, jak perlit czy keramzyt, które zwiększają izolacyjność całej mieszanki.
- Murarska cementowo-wapienna — tańsza od zwykłej zaprawy z cementu, ale jednocześnie charakteryzuje się gorszymi właściwościami użytkowymi. W związku z tym nie powinna być stosowana do konstrukcji nośnych ani fundamentów.
- Klejowa — występuje w dwóch formach: suchej i półpłynnej. Najczęściej wykorzystuje się ją do sporządzania warstw szpachlowych oraz mocowania płyt do ociepleń.