Polecamy

Jak wybrać najlepsze zaprawy do murowania?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli zależy nam na trwałym połączeniu poszczególnych elementów murowanych, powinniśmy koniecznie wykorzystać odpowiednią zaprawę murarską. Bez niej bowiem wszelkie konstrukcje będą się odznaczały słabą wytrzymałością na zmienne czynniki zewnętrzne, co z kolei przełoży się na znacznie krótszą żywotność. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów zapraw, w związku z czym musimy mieć przynajmniej ogólne rozeznanie w zakresie ich przeznaczenia i właściwości. Warto w tym celu odwiedzić choćby takie miejsce jak cegielnia.

Cztery podstawowe kategorie produktów

Zaprawa murarska to mieszanina wody i wybranego spoiwa, które odpowiada za jej trwałość oraz spójność. Właściwie przygotowana jest jednym z najważniejszych elementów litej konstrukcji, dlatego koniecznie musi być odporna na obciążenia, złe warunki pogodowe, a także wilgoć. Wybór odpowiedniego produktu nie należy jednak do łatwych, ponieważ na rynku występują cztery kategorie zapraw:

  • Murarska cementowa — tworzona z wody, piasku oraz cementu. Przy mieszaniu składników trzeba zadbać o właściwe proporcje, tak aby uzyskać całość cechującą się wysoką wytrzymałością. Warto podkreślić, że jest ona najczęściej wykorzystywana w budownictwie, gdyż nadaje się zarówno do murowania ścian i fundamentów, jak i wykładania podłoża pod posadzkę. Popularne produkty z tej kategorii znajdziemy m.in. w tym sklepie: https://cekobud.pl/pl/11-zaprawy-do-murowania-i-fugowania.
  • Ciepłochłonna — w tym przypadku spoiwem jest cement albo jego połączenie z wapnem, z dodatkiem takich elementów, jak perlit czy keramzyt, które zwiększają izolacyjność całej mieszanki.
  • Murarska cementowo-wapienna — tańsza od zwykłej zaprawy z cementu, ale jednocześnie charakteryzuje się gorszymi właściwościami użytkowymi. W związku z tym nie powinna być stosowana do konstrukcji nośnych ani fundamentów.
  • Klejowa — występuje w dwóch formach: suchej i półpłynnej. Najczęściej wykorzystuje się ją do sporządzania warstw szpachlowych oraz mocowania płyt do ociepleń.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na czym polega zespół cieśni nadgarstka?
Na czym polega zespół cieśni nadgarstka?
Drętwienie i ból palców to objawy, które często są przez nas ignorowane. Nie należy jednak bagatelizować tego typu dolegliwości, ponieważ […]
Czy istnieje smartfon, który jest niezniszczalny?
Czy istnieje smartfon, który jest niezniszczalny?
Powiedzmy sobie szczerze — smartfony towarzyszą nam w każdym miejscu, o każdej porze dnia i w każdych warunkach atmosferycznych. Często […]
Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca – kto go udziela? Jakie są warunki?
Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca – kto go udziela? Jakie są warunki?
Zezwolenie na pracę wydawane jest przez Ministerstwo Pracy, a wystąpić może o nie sam pracodawca w imieniu cudzoziemca, jednak są […]
Ostatnie wpisy