Jesteś tutaj
Home > Wszystko wokół domu > Jak wybrać odpowiednie donice na taras?

Jak wybrać odpowiednie donice na taras?

Nawet niewielki taras możemy zamienić w miniaturowy ogródek z kwiatami, ziołami czy nawet niektórymi warzywami i owocami. Donice z pachnącymi i kolorowymi roślinami będą nie tylko piękną ozdobą, ale także podręcznym źródłem świeżych produktów spożywczych, warto więc uprawiać chociażby kilka gatunków. Jak jednak dobrać odpowiednie donice i jak dbać o taki ogródek?

Uprawa roślin w donicach – o czym warto pamiętać?

Na tarasie możemy uprawiać niemal wszystko – wystarczy wybrać odpowiednio duże donice i wtedy skład gatunkowy naszego tarasowego ogródka zależy tylko od naszej fantazji. W małych doniczkach, idealnych do postawienia na stoliku czy parapecie, możemy zasiać lub zasadzić rozmaite zioła. Nie wymagają one zwykle żyznej gleby ani dużo miejsca na bryłę korzeniową, więc świetnie sobie poradzą w pojemnikach. Na słonecznych tarasach idealnie sprawdzi się bazylia, tymianek i inne zioła śródziemnomorskie, za to do cienia lub półcienia warto wybrać miętę czy melisę.

Z drobnych owoców na uwagę zasługują truskawki i poziomki, a z kwiatów typowe gatunki do pojemników – pelargonie, petunie, dzwonki czy komarzyce. Na tarasie możemy hodować także drzewka kolumnowe lub karłowate, takie jak czereśnie, jabłonie czy śliwy, choć potrzebna będzie do tego duża donica, a do ziemi warto wmieszać hydrożel, który pomoże utrzymać odpowiednie nawodnienie rośliny. Dobrym pomysłem na zagospodarowanie dużych donic są także trawy ozdobne – za ich pomocą możemy zapewnić sobie nieco prywatności i schować się przed wzrokiem sąsiadów. Pamiętajmy, że w donicach woda szybciej wyparowuje niż w glebie, więc konieczne jest regularne podlewanie.

Dodaj komentarz

11 − 7 =

Top