Jesteś tutaj
Home > Wszystko wokół domu > Smart dom – najważniejsze informacje

Smart dom – najważniejsze informacje

Rozwój technologii tworzy wiele możliwości, które stają się powszechnie używane. Stanie się tak, jeśli cena będzie odpowiednia, a płynące korzyści zadowalające. Inteligentny dom to stosunkowo nowe rozwiązanie, które mogło zostać stworzone dzięki rozwojowi algorytmów i techniki. W artykule przedstawimy najważniejsze informacje, które określają, czym jest smart dom.

Czy dom może być inteligentny?

Internet Rzeczy (Internet of Things) jest kluczem do zrozumienia inteligentnego domu. Technologia ta polega na porozumiewaniu się urządzeń za pomocą siedzi wi-fi. Oczywiście samo porozumiewanie się polega na przesyle informacji i algorytmach, które je analizują. W wielkim skrócie można powiedzieć, że smart dom składa się z wielu czujników i urządzeń, których zadaniem jest interpretacja wysyłanych komunikatów. A jakie są praktyczne korzyści? Automatyka budynkowa może sterować roletami w zależności od pory dnia, sterować pracą kotła przy pomocy czujników temperatury, automatycznie powiadamiać służy bezpieczeństwa w razie zagrożenia czy nawet włączać o odpowiedniej porze ulubioną muzykę mieszkańca. Możliwości jest znacznie więcej i to są tylko przykłady. W zasadzie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia programistów, gdyż zaawansowanie technologiczne jest już bardzo wysokie, a całość jest odpowiednio tania.

Kluczem do zrozumienia inteligentnego domu jest optymalizacja. To słowo najlepiej określa cele tego rozwiązania. Odpowiednie sterowanie pracą kotła to możliwie najniższe zużycie paliwa w stosunku do oczekiwanego komfortu. Właśnie wygoda jest drugą kluczową cechą, gdyż algorytmy same sterują pracą wielu urządzeń. Trzecią najistotniejszą cechą jest bezpieczeństwo (m.in. kamery, czujniki). Do zrozumienia pojęcia kluczowa jest z kolei współpraca pomiędzy elementami systemu za pomocą Internetu Rzeczy. Zainteresowani tematyką automatyki budynkowej powinni sprawdzić ofertę na https://ventus-energia.pl/.

Dodaj komentarz

jeden × jeden =

Top