Bóle stawów i kręgosłupa stają się coraz częstszym problemem wśród naszego społeczeństwa. Siedzący tryb życia oraz niewłaściwa dieta sprawiają, że na tego typu dolegliwości obecnie skarżą się nie tylko osoby w starszym wieku. Dyskomfort, a nawet zwyrodnienia stawów dotykają już ludzi między 40, a 60 rokiem życia. Dlatego w medycynie w ostatnich latach powstały różne metody leczenia takich schorzeń, a jedną z nich jest terapia Orthokine.
Terapia Orthokine polega na wstrzyknięciu pacjentowi autologicznych białek surowicy, które zostały uzyskane z jego własnej krwi. Białka te powstrzymują powstawanie stanu zapalnego poprzez zablokowanie receptorów wytwarzających interleukinę-1, odpowiedzialną właśnie za stymulację tego procesu. Pobraną wcześniej od chorego krew po odpowiedniej inkubacji oraz procesie odwirowania, podaje się w serii zastrzyków w obszar dotknięty procesem zapalnym. Terapię wykonuje się przez 3 lub 6 tygodni w zależności od liczby zabiegów.
Metoda nie cofa zmian powstałych w wyniku schorzenia, ale pozwala skutecznie zmniejszyć ból, dzięki przywróceniu równowagi w tkance i zatrzymaniu lub spowolnieniu postępującej choroby zwyrodnieniowej. Aktualnie terapia Orthokine nie jest refundowana z Narodowego Funduszu Zdrowia. Przeprowadza się ją w nielicznych licencjonowanych ośrodkach jak np. https://maciejlaskowski.pl/oferta/orthokine-gdansk/. Skorzystać z niej mogą osoby nie tylko dotknięte chorobą zwyrodnieniową, czy zapaleniem stawów, ale również osoby aktywnie uprawiające sport.