Znak drogowy definiuje się jako symbol, najczęściej graficzny, który reguluje sposób poruszania się po drogach. Zastosowanie znaków wpływa na poprawę bezpieczeństwa, a ich stawianiem zwykle zajmują się drogowcy. Okazuje się jednak, że w niektórych sytuacjach konieczny może okazać się zakup takich elementów infrastruktury drogowej na własną rękę.
Co ciekawe, obowiązujące w Polsce przepisy nie regulują, kto i kiedy może dokonać zakupu znaku drogowego. Oznacza to, że tego rodzaju transakcji mogą dokonywać nie tylko służby publiczne, ale i prywatne osoby. Najprościej zrobić to za pośrednictwem sklepów internetowych. Firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą znaków posiadają bogatą ofertę produktów wytwarzanych zgodnie z wymaganiami technicznymi stawianymi przez ministerstwo infrastruktury.
Należy pamiętać, że kupować znaki drogowe może każdy, ale postawić już nie. W przypadku dróg publicznych zobowiązani do stawiania tego rodzaju elementów zaliczanych do infrastruktury drogowej są zarządcy dróg. Samodzielny montaż znaków możliwy jest wyłącznie na drogach prywatnych. Używa się ich najczęściej w celu ustalenia pierwszeństwa przejazdu, wyznaczania miejsc postojowych i innych zasad korzystania z prywatnej przestrzeni.