Zezwolenie na pracę wydawane jest przez Ministerstwo Pracy, a wystąpić może o nie sam pracodawca w imieniu cudzoziemca, jednak są pewne warunki, które muszą zostać spełnione.
Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca jest dokumentem wydawanym przez podmiot prawny odpowiedzialny za żądanie rynkiem pracy danego kraju w celu upoważnienia cudzoziemca do legalnej pracy.
Pozwolenie na pracę może być wymagane lub po prostu ubiegać się może o nie pracodawca dla odnotowania takiego pracownika w urzędzie pracy. Wniosek o pozwolenie na pracę może złożyć sam cudzoziemiec, jego pracodawca lub osoba trzecia w imieniu jednej z tych osób z odpowiednim upoważnieniem.
W wielu krajach nie ma ograniczeń na zezwolenie na pracę dla cudzoziemca, jednak pozostałe stawiają bardzo surowe wymagania co do tego, kto może złożyć wniosek.
Na przykład, jeśli pracownik nie ma możliwości uzyskania pozwolenia na pobyt, może być zmuszony do jego wcześniejszego zdobycia, aby móc podjąć prac w sposób legalny.
Cudzoziemcy, którzy przyjeżdżają do Polski w celu podjęcia pracy, muszą posiadać zezwolenie na pracę.
Zezwolenie czasowe – wydawane jest na okres do 12 miesięcy, choć okres ten może zostać przedłużony nawet o 3 lata. Ten rodzaj zezwolenia jest ważny przez cały czas pracy pracownika w Polsce (nawet jeśli zmieni on pracodawcę).