Jesteś tutaj
Home > Wszystko wokół domu > Jak zamontować gniazdko w mieszkaniu?

Jak zamontować gniazdko w mieszkaniu?

Podłączenie gniazdka elektrycznego nie jest wcale tak skomplikowaną czynnością, jak mogłoby się wydawać. W zasadzie z perspektywy elektryka jest to jedna z najłatwiejszych i najprzyjemniejszych prac w trakcie zakładania instalacji elektrycznej. Możemy to zatem zrobić sami, oszczędzając przy okazji sporo pieniędzy na rezygnacji z usług fachowca. Specjalne gniazdka można dostać na http://perffecto.pl/. Powinniśmy jedynie pamiętać o kilku zasadach dotyczących bezpieczeństwa oraz zaopatrzyć się w stosowne narzędzia.

Instrukcja krok po kroku

Przed rozpoczęciem montażu gniazdka musimy się zawsze upewnić, że posiadamy odpowiedni zestaw narzędzi. Niezbędna zatem będzie wiertarka, paca, młotek, miernik, nóż, ołówek, poziomica oraz kombinerki. Poza tym, należy mieć przy sobie kabel, podkład do gruntowania, gips, a także bandaż zbrojący. Zaleca się instalowanie gniazdek wysokiej jakości – polecane są zwłaszcza produkty marki Abb Free Home, które słyną z niezawodności i dużej wytrzymałości. Proces montażu takiego gniazdka powinien przebiegać w następujący sposób:

  1. Wybierzmy miejsce, w którym zamontujemy gniazdko i wywierćmy w nim dziurę pod puszkę.
  2. Zaznaczmy na ścianie pionowo albo poziomo linię przebiegu kabla.   
  3. Wzdłuż wyznaczonej linii wykujmy bruzdę o szerokości i głębokości ok. 15 mm i umieśćmy w niej kabel. Następnie odłączmy napięcie prądu, wykręcając bezpieczniki. Do sprawdzenia użyjmy miernika napięcia.
  4. W bruździe wywierćmy otwory, w których zostaną umieszczone uchwyty montażowe.  Możemy się posłużyć w tym celu wiertarką na baterie.
  5. Utnijmy odpowiednią długość kabla, pozostawiając po kilka dodatkowych centymetrów z każdej strony. Nożem rozetnijmy koniec kabla i z żył ściągnijmy końcówkę izolacji. Zróbmy to z pomocą kombinerek.
  6. Do puszki włóżmy kabel i poprowadźmy go bruzdą, a następnie przytwierdźmy do ściany, wykorzystując uchwyty montażowe. Później wbijmy je młotkiem w otwory.
  7. Zakryjmy bruzdę gipsem.
  8. Zamontujmy puszkę.
  9. Podepnijmy kable i osłońmy je gniazdkiem, przytwierdzając je śrubokrętem do ściany.

Dodaj komentarz

pięć × dwa =

Top