Jesteś tutaj
Home > Zdrowie i dieta > 5 podstawowych urządzeń okulistycznych

5 podstawowych urządzeń okulistycznych

Okulistyka to specjalizacja lekarska, w której kluczową rolę odgrywają nowoczesne, często bardzo zaawansowane technologie. Wynika to z faktu, że ludzkie oko jest narządem skomplikowanym w budowie i jego badanie wymaga zastosowania narzędzi o wyjątkowo wysokiej precyzji działania. Jednym z podstawowych sprzętów jest mikroskop, pozwalający na przeprowadzenie dokładnej diagnostyki w oparciu o ponadprzeciętną głębię ostrości. Wiele funkcjonalnych modeli można zamówić na https://www.krak-optic.pl/produkty/mikroskop/.

Innowacyjne rozwiązania to w tej dziedzinie norma

Gabinety okulistyczne bywają wyposażone bardzo różnie – w zależności od rodzaju oferowanych badań i możliwości finansowych lekarza. Istnieje jednak kilka urządzeń uniwersalnych, bez których takie miejsce nie może się obyć. Oprócz wspomnianego mikroskopu zaliczamy do nich m.in. aparat zwany refraktometrem komputerowym, który służy do diagnozowania problemów z widzeniem u osób w każdym wieku. Jest on niemal zawsze wykorzystywany przed dobraniem właściwych szkieł korekcyjnych do okularów czy soczewek.

Inne niezbędne akcesoria optyczne to tonometry bezkontaktowe, przeznaczone do precyzyjnego mierzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego – zazwyczaj przy weryfikowaniu stopnia odkształcenia rogówki. Cały proces odbywa się na siedząco i polega na dmuchnięciu w oko powietrzem. Czwarty niezwykle popularny sprzęt to pachymetr (z kategorii ultrasonografów), którego zadaniem jest badanie grubości rogówki przy nadciśnieniu śródgałkowym. W ten sposób można np. łatwo stwierdzić istnienie jaskry. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o angiografie fluorescencyjnym, czyli urządzeniu potrzebnym do weryfikacji unaczynienia dna oka.

Dodaj komentarz

5 × 5 =

Top