Koszt budowy tarasu zazwyczaj określany jest na podstawie trzech podstawowych parametrów: wybranego surowca, metody budowy oraz oczywiście powierzchni. Jak poszczególne czynniki mogą się różnić i na co postawić, jeśli budżet jest ograniczony?
W zależności od posiadanego budżetu, ale także warunków atmosferycznych, z jakimi taras będzie musiał się zmierzyć, należy dobrać odpowiedni gatunek drewna. W szerokiej gamie desek tarasowych królują europejski świerk i modrzew syberyjski – to rozwiązanie ekonomiczne, jednak nie tak trwałe jak drewno egzotyczne np. tek czy bangkirai. Różnice w cenie są jednak znaczne. Zakup desek z modrzewiu syberyjskiego wyniesie dwa razy mniej niż w realizacjach z drewna egzotycznego. Innym rozwiązaniem jest wybór thermodrewna, np. termojesionu, który dzięki obróbce termicznej jest bardziej wytrzymały i odporny na działanie wody. Jego koszt wpisuje się pomiędzy drewno europejskie, a egzotyczne.
Wśród dostępnych rozwiązań konstrukcyjnych budowy tarasu drewnianego istnieją dwie podstawowe metody. Jedna z nich to usadowienie tarasu na betonowej płycie, co znacznie zwiększa jego solidność, stabilność i odporność. Oferuje to min. firma IdeaGardne, o czym można dowiedzieć się więcej na ideagarden.pl. Innym rozwiązaniem jest budowa tarasu na podporach z betonu lub bloczkach fundamentowych. Na nich mocuje się drewniane legary (po izolacji papą lub specjalnymi mocowaniami stalowymi), a następnie mocuje się deski tarasowe. Jaki jest koszt obydwu metod? Pierwsza z nich dwukrotnie przekracza drugą, głównie ze względu na koszt wykonania betonowej wylewki.