Jesteś tutaj
Home > Wszystko wokół domu > Dobór kieliszka do napoju

Dobór kieliszka do napoju

Odpowiedni dobór do kieliszka jest niezmiernie ważny i pozwoli wydobyć nam z napoju jego wszelkie walory zapachowe i smakowe. Co ważne kształt i rozmiar kieliszka, wbrew stereotypom, nie jest ważny jedynie w przypadku podawania win, ale i wszystkich innych alkoholi – nawet piwa.

Podając dane napoje często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak samo naczynie w którym się znajdują wpływa na wydobycie z nich dodatkowych odczuć w trakcie picia. Dlatego też warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, które pozwolą na podkreślenie całej mocy danego alkoholu i możliwość rozróżnienia go między innymi. Pomoże nam to także w łatwym i przyjemnym rozróżnianiu danych marek, przez co alkohol w końcu przestanie smakować „tak samo”.

Podstawową różnicą w doborze kieliszków do wina jest to, iż wino czerwone wymaga kieliszków większych (około 150, do nawet 250 ml), niż wino białe (zawierających około 100 ml). W winiarskim dziale alkoholowym ważne jest także, aby kieliszek ułożony był na długiej i smukłej nóżce, a sama ścianka lekko zwężała się ku górze. Natomiast przechodząc do kwestii doboru naczynia do wódki czy whisky, to sprawa wygląda również ciekawie. Kieliszek do białego alkoholu powinien wynosić od 30 do 60 ml – jednak im mniejszy będzie, tym lepiej – w przypadku wódki smakowej może to być kieliszek z nóżką, jak do likieru. W przypadku szklanek do whisky warto zadbać o materiał o okrągłym kształcie z grubym dnem. Jak widać, dobór kieliszków do odpowiednich napojów jest niezwykle zróżnicowany, jednak nie powinniśmy mieć większych trudności z ich kupnem – dobrym pomysłem okazać się może chociażby sklep internetowy ze szkłem. Takie miejsce pochwalić się może niezwykle rozbudowaną ofertą. Warto także pomyśleć o zakupie zestawu kieliszków, pozwoli nam to na uniknięcie dokupywania kolejnych oraz ułatwi utrzymanie jednorodnego stylu.

Dodaj komentarz

15 − 9 =

Top