Każdy obiekt mieszkalny musi mieć wykonane podłączenie do instalacji odbierającej nieczystości. W wielu wypadkach samorządy tworzą sieć kanalizacyjną, aby usprawnić ten proces. Nie wszędzie jednak taka infrastruktura występuje. W takich wypadkach właściciel nieruchomości sam musi zadbać o to, aby wybudowany został zbiornik gromadzący ścieki z instalacji kanalizacyjnej. Trwałym i ekonomicznym rozwiązaniem są zbiorniki betonowe, które można dowolnie rozbudowywać i dopasować do ilości mieszkańców budynku. Mogą być one wykonane z kręgów betonowych lub wylewne w szalunkach budowlanych. Takie konstrukcje są monolityczne i odporne na wysoki poziom wód gruntowych. Zbrojenie metalowe zatopione w masie powoduje wzmocnienie betonu. Przy pomocy szlifierek kątowych dostępnych na https://fibercenter.pl/32-szlifierki-katowe można wykonać je zgodnie z dokumentacją projektanta. Tarcze do cięcia betonu pozwalają na tworzenie otworów technicznych i usunięcie nierówności z powierzchni betonu.
Stosując dostępne w sprzedaży szczepy bakterii do szamb i kanalizacji zmniejszyć można ilość nieczystości w zbiorniku. Dobrze jest również wykonać zbiornik dzielony i stworzyć przestrzeń dla kolejnych etapów oczyszczania ścieków. System taki wspomagają pompy zatapialne, przelewając zawartość osadników. Pompy te można zamówić na https://fibercenter.pl/72-pompy-zatapialne.
Podczas tego procesu również następuje napowietrzenie osadów, co przyspiesza proces rozkładu. Zastosowanie czujników pływakowych umożliwia automatyczne rozpoczęcie procesu przepompowywania ścieków z jednego zbiornika do drugiego. Urządzenia te można również wykorzystać w przypadku dużej różnicy poziomów gruntu, kiedy następuje konieczność zastosowania zbiorników przejściowych.