Jesteś tutaj
Home > Wszystko wokół domu > Jaki wybrać wzór płytek do łazienek i do kuchni?

Jaki wybrać wzór płytek do łazienek i do kuchni?

Generalny remont mieszkania lub budowa nowego domu to duże przedsięwzięcia, które niejednej osobie spędzają sen z powiek. W obu przypadkach, po etapie wygładzania ścian, przychodzi moment na decyzje dotyczące zarówno ich wykończenia (farba, tapeta, płytki) po konieczność doboru rodzaju podłóg (wykładziny, panele czy płytki). I choć są pomieszczenia (np. salon), w których zastosowanie na ścianach płytek jest już formą ekstrawagancji, o tyle istnieją przynajmniej dwie przestrzenie, w których płytki występują zawsze – to kuchnia i łazienka.

Płytki w łazience i kuchni – o czym warto pamiętać?

O koncepcji doboru właściwych płytek decyduje kilka czynników – względy praktyczne, estetyczne oraz wielkość pomieszczenia. W przypadku estetyki dylematy są uwarunkowane indywidualnymi potrzebami inwestora. Jeżeli koncepcja zakłada ujednolicenia kolorystyczne pomieszczeń oraz powtarzalność charakterystycznych wzorów w całej przestrzeni mieszkalnej, to zastosowania takiego samego wzoru płytek w kuchni, jaki mają płytki łazienkowe, jest jak najbardziej opcją pożądaną. Oczywiście nie muszą one być położone w taki sam sposób, chodzi tylko o ich powtarzalność lub akcenty wplecione w konkretną stylistykę pomieszczenia.

Kiedy nie chcemy aż tak ujednolicać przestrzeni, co też niektórym może wydawać się zwyczajnie nudne, warto sięgnąć po opcję, w której płytki do kuchni są tylko podobne do tych zastosowanych w łazience. Dokonując wówczas wyboru warto zwrócić uwagę, by płytki miały np. taką samą fakturę, ale różne wzory lub były w podobnej gamie kolorystycznej a miały odmienną teksturę. Płytki łazienkowe, których wzór jest całkowicie odmienny od tego, jaki mają płytki do kuchni, to koncepcja najczęściej spotykana. Niestety jednocześnie jest najbardziej ryzykowna, o czym łatwo się przekonać przeglądając oferty mieszkań na wtórnym rynku nieruchomości. Przy zastosowaniu tej metody potrzebne jest ogromne wyczucie. Umiejętność żonglowania kolorami, wzorami i fakturami, tak by efekt końcowy w poszczególnych pomieszczeniach nadawał im indywidualny charakter i jednocześnie nie wprowadzał męczącego dysonansu w ogólnym odbiorze całego domu lub mieszkania.

Dodaj komentarz

2 × jeden =

Top