Jesteś tutaj
Home > Wszystko wokół domu > Karaluchy – czy są groźne?

Karaluchy – czy są groźne?

Karaluchy to małe owady o rudym lub czarnym, błyszczącym ubarwieniu. Żyją od roku do dwóch lat. Nie mają określonego okresu lęgowego, rozmnażają się o każdej porze, zarówno latem, jak i zimą. Samica składa do 18 jaj, a rocznie może dojść do wyklucia nawet 250 nowych osobników. Karaluchy uwielbiają miejsca wilgotne i ciepłe. Przetrwają nawet w najgorszych warunkach, ponieważ są wszystkożerne, a bez jedzenia mogą przeżyć nawet 40 dni.

Dlaczego karaluchy są niebezpieczne?

Owady te prowadzą nocny tryb życia, więc na początku ich obecność ciężko zauważyć w domu. Jednak gdy do tego dojdzie, trzeba się ich szybko pozbyć. Karaluchy są bardzo niepożądanymi gośćmi, którzy przenoszą mnóstwo chorób. Średnio mają na sobie prawie 100 drobnoustrojów chorobotwórczych, które powodują zatrucia pokarmowe. Przenoszą również takie choroby jak gruźlica, cholera, dżuma, zapalenie wątroby typu B, czerwonkę i dur brzuszny. Dodatkowo roznoszą wirusa grypy i rotawirusy. Bytują na nich pierwotniaki i grzyby.

W pozbyciu się niepożądanych gości pomogą dostępne na rynku preparaty na karaluchy. Rozwiążą problem w zaledwie kilkadziesiąt minut. Można zastosować ekologiczne pułapki, bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych. Karaluch zwabiony przez specjalną tabletkę, przykleja się do powierzchni lepowej. Istnieją również bardziej inwazyjne, ale równie skuteczne preparaty. To płytki owadobójcze oraz płyny lub proszki. Ich zastosowanie wiąże się z opuszczeniem pomieszczenia, w którym zostaną użyte. Później pomieszczenie należy dobrze wywietrzyć. Szybkie działanie pomoże uporać się z insektami. To ważne nie tylko ze względów wizualnych (karaluchy nie są uroczymi zwierzątkami), ale przede wszystkim dla zdrowia i bezpieczeństwa domowników.

Dodaj komentarz

3 × 4 =

Top