Jeszcze do niedawna wszystkie produkty, po które sięgał konsument były ekologiczne. Nikt nie musiał się martwić o to, czy oprócz cennych wartości odżywczych dostarcza organizmowi również pestycydów. Dzisiaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i warto interesować się nie tylko składem kupowanych produktów, ale również metodą ich wytwarzania. To samo dotyczy olejów. Rolnictwo ekologiczne sprzyja przyrodzie. Wykorzystywane metody nie niszczą przyrody, tylko ją wspierają, dlatego powstają produkty oparte na zdrowych nasionach, cenne w składniki odżywcze, takie jak olej z ostropestu. Rolnicy nie używają sztucznych nawozów ani pestycydów, a ziarna i gleba są od nich wolne. Wzrost roślin nie jest sztucznie przyspieszany, rosną one swobodnie, podlewane przez deszcz oraz naświetlane słońcem. Rolnictwo ekologiczne stosuje wyłącznie naturalne nawozy.
Ekologiczną uprawę i produkcję regulują wytyczne Unii Europejskiej, która określa jasne zasady postępowania z substancjami służące do pozyskiwania produktów ekologicznych. Przede wszystkim taki olej powinien zawierać w nazwie słowo “ekologiczny”, oznaczenie produkcji ekologicznej, a jego skład w 95% powinny stanowić składniki ekologiczne. Producent musi posiadać i wskazać na opakowaniu numer aktualnego certyfikatu ekologicznego.
Sama produkcja polega na tłoczeniu pełnych ziaren w niskiej temperaturze, aby zachować więcej właściwości odżywczych, znajdujących się w produktach pod poniższym linkiem: https://oleoteka.pl/nasze-oleje/31,olej-konopny.