Jesteś tutaj
Home > Branża budowlana > Z czego powinny być skonstruowane wiaty dla samochodów?

Z czego powinny być skonstruowane wiaty dla samochodów?

Aby postawić garaż na naszym placu musimy mieć odpowiednie zezwolenie na budowę. Łączy się to z dodatkowymi wydatkami a w późniejszym czasie również z corocznymi opłatami. Istnieją sposoby na to, aby zmienić model garażu na coś, co nie wymaga dodatkowych zezwoleń ani też opłat. Wystarczy tylko pamiętać o pewnych podstawach kalkulacji w metrach i odpowiednio użytej konstrukcji.

Dach i zgrabny szkielet 

Garażowany samochód częściej może się psuć z powodu trzymania go w ogrzewanych garażach. Lepszym dla samochodu i tańszym dla nas jest trzymanie go na zewnątrz i tylko zadbać o to, by miał nad sobą dach. Prawo budowlane dało zielone światło wiatom samochodowym. Oznacza to, iż budujemy je bez zezwolenia i jest to dach doczepiony do ściany domu podtrzymany z przeciwnej strony stelażem drewnianym bądź stalowym.

Jeżeli mamy spory plac, na którym stoi dom i nie musimy przyklejać wiaty do budynku możemy pozwolić sobie na wybudowanie jej w oddaleniu od domu. Ważne, by konstrukcja była wielkości nie większej niż 50 m kwadratowych. Wówczas również nie musimy starać się o pozwolenie na jej budowę, ani zgłaszać o jej istnieniu. Jeżeli nasza działka ma np. 1000 m kwadratowych, to możemy pozwolić na takiej działce stanąć dwóm wiatom garażowym.

Różnica między wiatą garażową a samochodową jest taka, iż ta pierwsza jest wolno stojąca, natomiast druga doczepiona dachem do ściany budynku. Obydwie zamiast ścian mają tylko szkielet. Pamiętajmy jeszcze o utwardzeniu podłoża w miejscu, gdzie wiata ma być postawiona. Doskonale sprawdzają się takie, których okucia i elementy złączne wykonane są ze stali nierdzewnej, ponieważ są bardzo trwałe i będą służyć wiele lat. Szkielet natomiast może być stalowy lub drewniany (najlepiej z drewna klejonego).

Dodaj komentarz

dwanaście + 5 =

Top