Nie wszędzie doprowadzenie zbiorczej sieci kanalizacyjnej jest opłacalne, zwłaszcza w przypadku zabudowy rozproszonej. Koszty są wysokie, a inwestycja poważna. Na szczęście istnieją rozwiązania technologiczne, dzięki którym ten problem można w prosty sposób rozwiązać. A takim rozwiązaniem są przydomowe oczyszczalnie ścieków/, które nie tylko spełniają zadania kanalizacyjne i sanitarne, ale są również ekologiczne. Ich stosowanie jest w pełni bezpieczne dla człowieka i dla środowiska.
Urządzenia te działają w oparciu o naturalne biologiczne procesy, które doprowadzają do rozłożenia ścieków na nieszkodliwe neutralne dla środowiska związki, które mogą być odprowadzone do gruntu czy rzeki. Ogromną ich zaletą jest również to, że mogą być instalowane w każdych warunkach gruntowych. Więcej informacji na ich na ich temat można znaleźć na https://biopolis.pl/kategoria-produktu/oczyszczalnie-sciekow/oczyszczalnie-biologiczne/.
Praca przydomowej oczyszczalni składa się z dwóch zasadniczych etapów: oczyszczania beztlenowego i tlenowego. W pierwszym etapie zachodzą procesy biochemiczne z udziałem bakterii beztlenowych, w wyniku czego część osadu ulega fermentacji. W drugim etapie ścieki są oczyszczane w sposób tlenowy i dochodzi do neutralizowania związków groźnych dla środowiska. Kluczową fazą w procesie oczyszczania jest napowietrzenie. Aby było skuteczne, należy stosować dyfuzory rurowe, które zapewniają optymalną pracę dmuchaw napowietrzających ściek. Przy zastosowaniu nowoczesnych ekologicznych rozwiązań praca oczyszczalni przydomowych jest bezpieczna, a cała inwestycja opłacalna.