Jesteś tutaj
Home > Technika i motoryzacja > Indeks nośności opon – czym jest i jaki ma wpływ na bezpieczną jazdę?

Indeks nośności opon – czym jest i jaki ma wpływ na bezpieczną jazdę?

Jak dostosować auto do bezpiecznej jazdy?

Zastanawiając się nad odpowiedzią na powyższe pytanie, należy zwrócić swoją uwagę w kierunku opon, w jakie wyposażony jest samochód. Są one bardzo ważnym elementem całego systemu jezdnego w pojeździe mechanicznym. Nie ma w tym nic przesadzonego, gdyż to one muszą radzić sobie z ciężarem samochodu, ładunku jaki w nim się znajduje oraz z siłami oddziaływującymi na ogumienie, które wynikają z prędkości jaką porusza się pojazd.

Z tego względu producenci najlepszych opon dostosowują ich nośność i wytrzymałość do rodzaju auta i zastosowania w jakim opony będą używane. W tym celu posługują się tzw. indeksem nośności. Jest to parametr, za pomocą którego określa się maksymalne obciążenie opony przy maksymalnej dopuszczalnej prędkości. Wartości te nie mogą być przekroczone, gdyż grozi to uszkodzeniem opon w czasie jazdy, co łatwo może doprowadzić do tragicznego w swoich skutkach wypadku drogowego. Dlatego w przypadku konieczności doboru odpowiednich opon i ich parametrów warto zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie internetowej https://plusgum.pl/blog/2018/06/08/czym-indeks-nosnosci-opony.

Wiadomym jest fakt, że opony należy dobierać także ze względu na porę roku, w której będą one eksploatowane. Wynika to z różnych warunków drogowych i innej przyczepności nawierzchni jaka występuje w porze letniej i w porze zimowej. Z uwagi na to, że nie ma identycznych warunków nawierzchniowych, nie ma też identycznych i uniwersalnych opon do wszystkiego. Poszukując odpowiednich opon na ciepłe pory roku warto zwrócić uwagę na opony Autogreen letnie, jak i zimowe.

Dodaj komentarz

17 − osiem =

Top