W restauracjach i innych lokalach gastronomicznych jednym z kluczowych wymogów sanitarnych jest odpowiednie przechowywanie żywności. To niezbędne w celu podniesienia trwałości poszczególnych produktów i zachowania przez nie optymalnych walorów smakowych, a także poprawy jakości samego procesu przyrządzania potraw. Ma to ponadto ogromne znaczenie w kontekście optymalizacji zysków, ponieważ marnowanie jedzenia wiąże się ze sporymi stratami finansowymi. Jakie są główne sposoby na bezpieczne magazynowanie mięsa, warzyw czy napojów?
W restauracjach do przechowywania standardowych produktów suchych (mąka, ciastka, ziarna zbóż itp,.) powinno się wykorzystywać solidne regały wyposażone w półki – koniecznie znajdujące się w pomieszczeniu o temperaturze co najmniej 10 stopni Celsjusza i wilgotności powietrza na poziomie 55-65%. Z kolei wyroby nabiałowe, świeże warzywa, surowe mięso i ryby należy trzymać w komorach, szafach i witrynach chłodniczych oraz lodówkach. Są to bowiem elementy łatwo psujące się w warunkach pokojowych nawet przez krótki okres czasu.
Jeśli zaś chodzi o typowe produkty i półprodukty głęboko mrożone, to idealnym dla nich miejscem jest zamrażarka bądź odrębna chłodnia. Warzywa okopowe i owoce można natomiast z powodzeniem przechowywać w magazynie. Oprócz tego wiele lokali gastronomicznych decyduje się na zakup pakowarki próżniowej, która służy do szybkiego odsysania powietrza z foliowych worków i zamykania ich bardzo szczelnym zgrzewem. Ofertę sprzedaży takich sprzętów można sprawdzić na https://pakowarkiprozniowe.pl/pakowarki-prozniowe-rodzaje.