Jesteś tutaj
Home > Zdrowie i dieta > Jaki chleb warto jeść?

Jaki chleb warto jeść?

Ludzie mają różne kryteria, jeśli chodzi o dobór ulubionego chleba. Liczy się nie tylko smak, ale również jego wartości odżywcze. Dla niektórych lepszy będzie przetworzony chleb pszenny, a dla niektórych wersja żytnia, bogatsza w błonnik. Jaki chleb szczególnie warto jeść?

Chleb pszenny czy żytni?  

Dwa najpopularniejsze rodzaje chleba to pszenny czy żytni. Ten pierwszy według wielu jest najsmaczniejszy i podobny w smaku to bułek. Dla innych z kolei lepszy jest żytni, który ma bardziej ziarnisty posmak. Ma również sporą przewagę jeśli chodzi o walory zdrowotne. Wystarczy wspomnieć tutaj większą ilość błonnika, która wpływa na proces trawienia. Jest też znacznie mniej kaloryczny oraz posiada niższy indeks glikemiczny. Wybór chleba nie musi się jednak ograniczać do jednego rodzaju chleba – popularne są również wersje mieszane, czyli żytnio-pszenne. 

Czy warto spożywać chleb na zakwasie? 

Dobrej jakości chleb żytni na zakwasie to nie tylko gwarancja lepszego smaku. Posiada on też znacznie więcej minerałów oraz składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na zdrowie. Warto wymienić tutaj większą dostępność żelaza. Chleby na zakwasie mają też lepsze właściwości antyoksydacyjne. Nie można też zapominać o zwiększonej ilości folianów i beta-glukanów, które obniżają poziom cholesterolu. 

Dodaj komentarz

2 × 3 =

Top