
Logistyka to dziedzina nauki zajmująca się przede wszystkim zarządzaniem i organizacją różnorodnych procesów transportowych. Kluczowym celem przedsiębiorstw działających w tej branży jest optymalna dystrybucja oraz przewóz różnej wielkości ładunków i towarów. W związku z tym dla każdego pracownika istotne jest znalezienie takiej metody organizacji działań, aby w konsekwencji zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy koniecznych w procesie dystrybucji.
Zawodowcy do zadań specjalnych
Firmy logistyczne to nie tylko wielkie przedsiębiorstwa przewozowe, ale również zwykli kurierzy. Jako przykład można podać przesyłki kurierskie w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie cały proces transportu towarów odbywa się w niemal taki sam sposób, jak w specjalistycznych podmiotach spedycyjnych. Z tym jedynie wyjątkiem, że na mniejszą skalę i głównie w granicach naszego kraju. Do głównych zadań pracowników zatrudnionych w logistyce należy zaliczyć:
- przeprowadzanie wszelkich wymaganych formalności na granicy
- wspomaganie procesu sprzedaży
- organizowanie ubezpieczeń transportowych
- przewóz ładunków do wskazanych miejsc (transport paletowy, morski, lotniczy itp.)
- dbanie o właściwą promocję usług logistycznych
- obsługa klientów
- wszelkie prace mające związek z przewozem i magazynowaniem towarów
Warto podkreślić, że ogromne znaczenie na każdym etapie tych działań ma współpraca między firmą logistyczną a klientem, ponieważ wszystkie procesy i zdarzenia się ze sobą ściśle łączą. Usługodawca (firma) ma za zadanie doręczyć towar na najwyższym możliwym poziomie we wskazane miejsce, a usługobiorca (klient) – kontrolować cały proces i ocenić usługę po jej wykonaniu.