Ozonoterapia do leczenia ran jest nowoczesną pomocą mieszaniny składającej się z tlenu i ozonu. Dzięki tej metodzie można oczyścić ranę z bakterii, wirusów, grzybów i pierwotniaków, ponadto tkanki zostają natlenione co przyspiesza proces odnowy komórek.
Ozon jest trójatomową cząsteczką tlenu. To bezbarwny gaz, który łatwo rozpuszcza się w wodzie oraz w osoczu i łatwo przekształca się w tlen. Jest bardzo silnym utleniaczem, a powłoka ozonowa w atmosferze zatrzymuje promieniowanie ultrafioletowe szkodliwe dla zdrowia. Ozon stosowany w ozonoterapii uzyskuje się z tlenu medycznego. W potrzebnej do zabiegu mieszaninie znajduje się 5 % ozonu i 95 % tlenu. Ważną cechą ozonu jest jego nietrwałość, to właśnie rozpad cząsteczki stanowi o jego właściwościach dezynfekujących i utleniające.
Mieszaninę ozonowo-tlenową można stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie, w celu leczenia ran stosuje się metodę zewnętrzną poprzez nałożenie odpowiedniej ilości tejże substancji bezpośrednio na ranę. Metoda ta jest dobra na trudno gojące się rany, trądzik, odleżyny, owrzodzenia, oparzenia, zakażenia pooperacyjne. Charakteryzuje się dużą skutecznością i szybkim działaniem, nie stwierdzono skutków ubocznych, terapia ozonowa jest też bardziej ekonomiczna niż tradycyjne leczenie farmakologiczne.
Są jednak pewne przeciwwskazania do stosowania ozonoterapii. Nie powinny z niej korzystać kobiety w ciąży, osoby tuż po zawale serca, z nadciśnieniem tętniczym, nadczynnością tarczycy lub zatruciem alkoholowym.
Artykuł napisany we współpracy z Feel Good – ozonoterapii i witaminową kliniką.